Wydarzenia POSKowe w 2009


"POSKowa M(N)oc Prezentów"
Sobota, 19 grudnia 2009, godz. 19.00
Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny! Wigilijny stół z tradycyjnymi 12 potrawami, świeża choinka przyniesiona z lasu, prezenty, wspólne śpiewanie kolęd... Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny przygotował w tym roku "POSKową M(N)oc Prezentów". W sobotę 19 grudnia o godz 19.00 zapraszamy do Domu Polskiego na muzyczną wigilię z mnóstwem niespodzianek. Ugościmy pierogami z kapustą i grzybami, bigosem, świąteczną rybą, gorącym barszczem, makowcem i czerwonym winem. Najpiękniejsze kolędy zaśpiewa KAMIL DRELICHOWSKI przy fortepianowym akompaniamencie SYLWESTRA OCHMAŃSKIEGO! Świątecznie zapraszamy. Wstęp: 10 euro (impreza kod: czerwony) Prosimy o wcześniejsze potwierdzenie planowanego uczestnictwa bowiem ilość miejsc jest ograniczona, na e-mail:slawomir.norberczak@hotmail.com lub sms-em na numer 0857150259.
Spektakl muzyczno - poetycki "PRZERWANE MARZENIA"
Sobota, 12 grudnia 2009, godz. 19.00
POSK Dublin i WGMP HOPS w rocznice zahamowania przemian w Polsce przez stan wojenny, zaprasza na spektakl muzyczno - poetycki "PRZERWANE MARZENIA". Po spektaklu film pt "OSTATNI PROM" Spotkanie rozpoczynamy w sobote o godz 19.00, w siedzibie POSK-u, 20 Fitzwilliam Place, Dublin 2.
Krakowski Salon Poezji w Dublinie
Sobota, 5 grudnia 2009, godz. 18.00
5 grudnia o godzinie 18.00 w Polskim Osrodku Spoleczno-Kulturalnym (20 Fitzwilliam Place) odbyl sie kolejny Krakowski Salon Poezji w Dublinie. Poezje Zbigniewa Herberta i Czeslawa Milosza czytac beda aktorzy Teatru im. Juliusza Slowackiego w Krakowie: Radoslaw Krzyzowski i Dominika Bednarczyk-Krzyzowska.
Walne Zebranie
Sobota, 21 listopada 2009, godz. 18.30
Walne Zebranie odbylo się w sobotę 21 listopada o 18.30. Zaproszenie na zebranie zostalo przesłane członkom, którzy zapłacili tegoroczną składkę. Osoby, które jeszcze nie uiściły składki za 2008r (5 euro) prosimy o pilne przesłanie jej do Hon. Skarbnika Tomasza Machury, POSK, 20 Fitzwillam Place, Dublin 2 lub podanie składki dyżurującej osobie. Równocześnie zapraszamy osoby, które korzystają z Domu Polskiego a jeszcze się nie zapisały do POSKu o uczynienie tego. Będzie to oznaką Waszej solidarności z nami, czyli z Zarządem POSK-u, który tak wytrwale i z wielkim oddaniem pracuje społecznie w Domu Polskim w Dublinie.
Spotkanie ze słynną polską himalaistką Annę Czerwińską
Sobota, 14 listopada 2009, godz. 18.30
W sobotę, 14 listopada mielismy zaszczyt gościć wielką i słynną polską himalaistkę Annę Czerwińską, która przybyla do Irlandii na zaproszenie POSK-u podzielic się z nami opowieściami o zdobywaniu ośmiotysięczników.
FOTOMELODIA - Poplątanie Zmysłów
Sobota, 7 listopada 2009, godz. 19.00
W sobotę 7 listopada godz.19.00 odbyla sie super-impreza : FOTOMELODIA - Poplątanie Zmysłów - fotopasja.info - wystawa zdjęć. I na tym tle koncert Kamila Drelichowskiego, który na fali ostatnich sukcesów szykuje się do wystąpienia w telewizyjnym programie All Ireland Talent Show.
"Jesienna filiżanka herbacianej zadumy" - koncert Wędrownej Grupy Muzyczno-Poetyckiej HOPS
Sobota, 31 października 2009, godz 18.30
Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Dublinie zorganizowal jesienny koncert Wędrownej Grupy Muzyczno-Poetyckiej HOPS. Tytuł wieczoru "Jesienna filiżanka herbacianej zadumy" Tłem koncertu będą prace plastyczne Julity Jaroszuk i niektóre fotografie-migawki z życia Grupy HOPS. Spotkanie odbędzie się w sobotę 31 października 2009, w siedzibie POSK-u: 20 Fitzwilliam Place, Dublin 2, o godzinie 18.30.
KINOPOLIS 2009 - IV Festiwal Polskich Filmów odbędzie się w dniach 22-26 października w kinie Cineworld na Parnell Street. Dalsze informacje o festiwalu Kinopolis 2009.
Wieczor Historyczny POSKu - Co wiemy i czego nie wiemy o rusyfikacji i germanizacji w XIX stuleciu - Dr Tomasz Kamusella
Sobota, 17 pazdziernika 2009, godz.19.00
W sobotę 17 pazdziernika o godz.19.00 odbyl sie wyklad Dr Tomasz Kamusella z Trinity Colege pod tytulem: Co wiemy i czego nie wiemy o rusyfikacji i germanizacji w XIX stuleciu.


W XX wieku szkoła i podręczniki utrwaliły w świadomości Polaków silnie zmitologizowany obraz okresu rozbiorowego jako czasu „walki o język polski” oraz „walki z germanizacją i rusyfikacją”. Nie zawsze jednak mity przystają do faktów historycznych, a obecnie w Polsce, która jest członkiem Unii Europejskiej, zapewne warto przyglądnąć się tej materii z wielokulturowego punktu widzenia. Bowiem przemiany społeczne, polityczne, kulturowe i gospodarcze czasu rozbiorów są odpowiedzialne za drogę jaką przebyła polska historia od Rzeczypospolitej Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego do polskiego państwa narodowego. Z językowego punktu widzenia w tym pierwszym państwie tylko 1/3 mieszkańców mówiła po polsku (lub raczej posługiwała się dialektami, które można zaklasyfikować jako „polskie”), w Polsce międzywojennej było to już 2/3 mieszkańców, a w latach 80tych XX stulecia zaledwie ułamek procenta posługiwał się innymi językami niż polszczyzną. Lecz od wejścia RP do UE sytuacja poczyna sie zmieniać, i to nie tylko dzięki masowemu osiadaniu Polaków w innych państwach unijnych.
„POSKowe podróże” - Gwatemala
Sobota, 10 października 2009, godz. 18.00
W sobotę 10 października o godz. 18.00 w ramach cyklu „POSKowe podróże” Tomasz Machura podzielil się z nami swoimi przygodami z Gwatemali.
Wieczorek Taneczny
Sobota, 3 października 2009, godz. 18.00
W sobotę 3 października o 18.00 odbyl sie Wieczorek Taneczny.
Wystawa autorska Julity Jaroszuk "Inspiracje muzyczne"
Sobota, 26 września 2009, godz. 18.00
Wystawa autorska Julity Jaroszuk "Inspiracje muzyczne". Podczas wystawy artystka zaprezentowala malarstwo olejne, tkaninę i collage. Sztuka towarzyszy Julicie od wczesnego dzieciństwa. Muzyka przeplata się z plastyką i odwrotnie, stąd podczas wystawy nie zabraknie elementów muzycznych. W trakcie prezentacji artystka uchylila rąbka tajemnicy i pokazać również swój warsztat pracy.www.julitajaroszuk.com.
Patronem medialnym wystawy Julity Jaroszuk "Inspiracje muzyczne" byl magazyn Polski Express .
24 wrzesnia
Z karty żałobnej: pragniemy powiadomić o śmierci p. Marii Gliwy, działaczki A.K., więźnia Ravensbruck, dzielnej Polki. Po wojnie Pani Maria pracowała w Anglii jako główna fizjoterapeutka w Mabledonie, szpitalu dla Polaków poszkodowanych psychicznie przez wojnę. Jej mąż Stanisław Gliwa, wytrawny grafik i drukarz drukarń ręcznych prowadził w Londynie słynną Oficynę Wydawniczą i po jego śmierci w 1986 roku Pani Maria poświęciła życie na zabezpieczenie dorobku artystycznego męża i pamięci o nim. Była energiczną i uśmiechnętą osobą, wrażliwą na ludzkie cierpienia i radości. Zmarła w Dublinie w 94. roku życia. R.I.P.
Salon Poezji Anny Dymnej
Sobota, 19 września 2009, godz. 19.00
Polska Grupa Korpusów Pokoju zorganizowala kolejny Krakowski Salon Poezji w Dublinie. Gośćmi wieczoru byli Grażyna Barszczewska - znana warszawska aktorka telewizyjna ("Kariera Nikodyma Dyzmy", "Plebania", "Londyńczycy"), filmowa ("Łabędzi śpiew", "Jakub kłamca") i teatralna, Krzysztof Orzechowski, krakowski reżyser, aktor i dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Prywatnie mąż Anny Dymnej. Artyści czytali Kwiaty Polskie Juliana Tuwima przy akompaniamencie muzyki akordeonowej w wykonaniu Jacka Hołubowskiego, krakowskiego muzyka współpracującego z wieloma teatrami w Polsce, członka formacji Max Klezmer Band. Salon poprowadzili Agnieszka Grzesiak-Kozina oraz Bolesław Kozina. Wstęp wolny.
Projekcja filmu Skarb
Sobota, 5 września 2009, godz. 20.00
"Skarb" - Komedia, 104 min, Polska 1949, Reżyseria: Leonard Buczkowski Aktorzy: Danuta Szaflarska, Jerzy Duszyński, Adolf Dymsza, Ludwik Sempoliński, Alina Janowska.


"Skarb" to pierwsza powojenna komedia polska. Jej akcja rozgrywa się w Warszawie, na tle odbudowującego się miasta. Autorzy mieli do wykorzystania materiał wyjątkowo ciekawy i bogaty, scenerię pełną kontrastów i egzotyki - ruiny i pulsujące życie wielkomiejskie, niezwykłe sytuacje i konflikty wynikające ze specyficznych warunków bytowania warszawiaków, zmuszonych do życia w przepełnionych lokalach.
Koncert Kamila Drelichowskiego
Sobota, 12 września 2009, godz. 19.00
Laureat "Szansy na sukces" i wokalista śpiewający polski hymn narodowy, przed wielotysięcznym tłumem kibiców zgromadzonym na stadionie Croke Park w Dublinie podczas meczu reprezentacji piłki nożnej Irlandia-Polska, ponownie zaśpiewal w Domu Polskim! www.kameesh.pl
"Wspomnienia z września 1939 roku" - Maria Romanowska
Sobota, 29 sierpnia 2009, godz. 18.00
"Wspomnienia z września 1939 roku". Prywatne, wojenne wspomnienia p Marii Romanowskiej w 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Po spotkaniu odbyla sie projekcja filmu "Hubal" (1973). Opis filmu: Historia zmagań oddziału żołnierzy dowodzonego przez legendarnego majora Henryka Dobrzańskiego, który w obliczu przeważającej siły wroga i kapitulacji stolicy decyduje się na pozostanie w kraju, przybranie pseudonimu i walkę partyzancką. Wiecej o spotkaniu >>


Wystawa fotograficzna "The Jasminum" Kamy Trojak
Sobota 22 sierpnia 2009, godz. 18.00
Kama Trojak prezentowała swoje fotografie na Taste of Dublin. Teraz Polacy mieszkający w Irlandii mogli je zobaczyć podczas wystawy w Domu Polskim.

Kama Trojak ukończyła Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie na kierunku Geodezja i gospodarka przestrzenna. Przez kilka lat związana była z Powiatowym Ogniskiem Plastycznym w Malborku, gdzie pod okiem artysty malarza Jerzego Krempa rozwijała zdolności plastyczne. Obecnie spełnia się w odkrywaniu tajników fotografii. Jej talent został dostrzeżony również w Dublinie, gdzie podczas tegorocznego Taste of Dublin zaprezentowała swoją najnowsza wystawę "Stratosphere". Zdjęcia artystki można było już oglądać w Dublinie w prestiżowych miejscach, również na zeszłorocznym Africa Day. - Postanowiliśmy przybliżyć zdjęcia polskiej artystki również imigrantom mieszkającym na Zielonej Wyspie - mówi Bogdan Węgrzynek, współorganizator wystawy. Oprócz wystawy przygotowaliśmy kilka niespodzianek muzycznych i kulinarnych dla gości.
Wizyta nowego Konsula Pana Grzegorza Jagielskiego
Sobota, 22 sierpnia 2009, godz. 18.00
W trakcie wystawy fotograficznej Dom Polski odwiedzil Pan Konsul Grzegorz Jagielski, pragnąc przedstawić się Polakom mieszkającym w Irlandii.
Salon Poezji w Domu Polskim
Sobota, 13 czerwca 2009, godz. 19.00
W sobotę 13 czerwca o 19.00 odbyl się kolejny Salon Poezji w Domu Polskim, organizowany przez Polskie Korpusy Pokoju. Tym razem naszymi gośćmi będą Dorota Segda – wspaniała i bardzo znana aktorka filmowa i teatralna oraz Stanisław Radwan – wybitny kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. Dorota Segda będzie czytać poezje Wisławy Szymborskiej, a przy fortepianie zasiądzie Stanisław Radwan, wykonując również kilka własnych kompozycji.
Child Benefit i nie tylko - cykl seminariów na temat zdrowia i świadczeń rodzinnych
Sobota, 6 czerwca 2009, godz. 12.30
Z okazji Dnia Matki oraz Dnia Dziecka organizacje związane z Forum Polonia oraz Polski Express zaprasily na Dzień Informacyjny, podczas którego mamy – obecne i przyszłe - oraz całe rodziny mogly zasięgnąć porad z zakresu zdrowia, pomocy społecznej i prawa pracy.
Program seminariów:
- Cairde, organizacja zdrowia – jak korzystać z irlandzkiej służby zdrowia? Co zrobić z wysokim rachunkiem szpitalnym? Na jaką opiekę dla kobiet w ciąży mogę liczyć? (45min)
- Siptu – Co mój pracodawca powinien mi zapewnić, jeśli zajdę w ciążę? Jakie prawa przysługują pracującym rodzicom? (45min)
- Cross Care – Child Benefit i co dalej? (45min)
- Dublin City Council – Jak miasto może Ci pomóc w kupnie własnych czterech kątów? (45min)

Organizacje te będą również miały stoiska informacyjne i będą udzielały indywidualnych porad. Dla pociech zaplanowany jest kącik czytania bajek. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.
JE Ambasador RP Tadeusz Szumowski „70 lat sojuszu między Polską a Wielką Brytanią” - Odczyt Inauguracy Wieczory Historyczne POSKu
Sobota, 30 maja 2009, godz. 19.00
Już od wielu miesięcy POSK planuje cykl Wieczorów Historycznych. Z wielką przyjemnością zawiadamiamy, iż w sobotę 30 maja o godz.19.00 JE Ambasador RP Tadeusz Szumowski, doktor nauk historycznych, zaszczyci nas Inauguracyjnym Odczytem pt. „70 lat sojuszu między Polską a Wielką Brytanią”. Wieczór zapowiada się bardzo ciekawie, a i sam temat daje wiele do myślenia i dyskusji.
TANIEC NA OSI ZŁA czyli Iran Anno Domini 2009
Sobota, 23 maja 2009, godz. 18.00
Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny oraz magazyn Polski Express zorganizowaly spotkanie z Markiem Lenarcikiem, dziennikarzem, specjalizującym się w polityce międzynarodowej i podróżach. Marek Lenarcik zapzentowal sytuacji społeczno-polityczna oraz pokazal slajdu z ostatniej podróży Marka Lenarcika do kraju Persów. Więcej informacji: http://mareklenarcik.pl/.
Eurowizyjne Party
Czwartek, 14 maja 2009, i Sobota, 16 maja 2009,, godz. 19.30
14 maja (czwartek) i 16 maja (sobota) o godz. 19.30 odbylo sie EUROWIZYJNE PARTY! W kwietniu w Domu Polskim ze specjalną wizytą gościła LIDIA KOPANIA, reprezentantka Polski na tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji. Uczestniczylismy w POSKowej akcji promocyjnej, by pomóc Lidii w dostaniu się do finału konkursu i zajęcia w nim jak najlepszej pozycji. EUROWIZYJNE PARTY to dużo muzyki, zabawy, emocji i konkursów z muzycznymi nagrodami i oczywiście NAJWAŻNIEJSZE - głosowanie podczas telewizyjnej transmisji. Wiecej informacji.
Przegląd Filmów Amatorskich: ODDALENIA 2009
Sobota, 9 maja 2009, - 18.00 - 21.00
Wstep wolny
W programie:
- Filmy zrealizowane na terenie Irlandii
- Filmy zrealizowane przez Amatorski Klub Filmowy z Dąbrowy Górniczej
- Filmy Kabaretu DNO
Szczegoly programu Przeglądu Filmów Amatorskich: ODDALENIA 2009


Majowa Jutrzenka
2 maja 2009,
Dzień Polonii i Święto Konstytucji 3 Maja uczciliśmy w sobotę 2 maja uroczystym odczytaniem Konstytucji 3 Maja i śpiewaniem pieśni patriotycznych. Śpiew niesiony przez wiatr i polska flaga powiewająca nad Domem Polskim przypominały , że mija kolejna rocznica Majowej Jutrzenki.
POSKowe Podroze - Czarnogóra - „czarna perla” Adriatyku
25 kwietnia 2009,
Sobota 25 kwietnia, godz. 18.00: „Czarnogóra - „czarna perla” Adriatyku”. Witek Rudowski, alpinista, bedzie opowiadal o róznorodnosci przyrody i krajobrazu tego malego kraju, który ma tak wielki mozliwosci turystyczne. W trakcie spotkania pokaz slajdów.
Korpusowy Bal Kanapkowy - budowanie wiezi
18 kwietnia 2009,
W sobote 18 kwietnia Kolo Przyjaciól Fundacji Jana Pawla II zorganizowala na „Korpusowy Bal Kanapkowy - budowanie wiezi”. Odbyl sie pokaz polskich tradycji wielkanocnych, a o godz. 17.00 nastapila projekcja zdjec ze spotkania z dziecmi zorganizowanego w marcu 2009 roku przez Korpusy Pokoju.
Lidia Kopania odwiedzila Dom Polski w Dublinie
19 kwietnia 2009,
Reprezentantka Polski na 54 konkurs Eurowizji Lidia Kopania zawitala do Dublina 19 kwietnia, promując swoją festiwalową piosenkę "I don't wanna leave". Wiecej informacji.
Sniadanie Wielkanocne
12 kwietnia 2009,
W Niedziele Wielkanocna o godz. 10.00 odbylo sie w Domu Polskim na Sniadanie Wielkanocne. Mamy nadzieje, ze dla tych z Was, którzy na Wielkanoc nie wyjechali do swoich najblizszych, wspólne, tradycyjne, polskie sniadanie wielkanocne bylo wspaniala okazja do spedzienia tego czasu w gronie Rodaków w milej i swiatecznej atmosferze. Czas umilila nam swiateczna muzyka oraz zabawy i konkursy wielkanocne. Wiecej informacji >>


Kiermasz Tradycyjnych Ciast Wielkanocnych
4 kwietnia 2009,
W sobote 4 kwietnia - sobota przed Niedziela Palmowa - o godz.16.00 Kolo Przyjaciól Fundacji Jana Pawla II zaprasza wszystkich na KIERMASZ TRADYCYJNYCH CIAST WIELKANOCNYCH. Dochód z imprezy przeznaczony jest na cele charytatywne (a szczególnie na sniadanie wielkanocne dla bezdomnych Polaków noclegujacych tymczasowo w Domu Sióstr Misjonarek Milosci w Dublinie oraz na pomoc w wynajmie locum dla nich).
Po Kiermaszu maly poczestunek, a okolo godz. 20.00 projekcja filmu „Swiadectwo” (opartego na wspomnieniach Ks. Kardynala Stanislawa Dziwisza). Film w wersji polskiej z napisami po angielsku.


Wieczor poezji Karola Wojtyly
28 marca 2009,
w sobote 28 marca o godz. 20.00 Kolo Przyjaciól Fundacji Jana Pawla II w Dublinie zorganizowalo wieczór muzyczno-poetycki „Razem z Janem Pawlem II”. W programie recytowano wiersze Karola Wojtyly w wykonaniu Wedrownej Grupy HOPS oraz Leszka i Henia.


Wieczor poezji Wojciecha Borosa
14 marca 2009,
W sobote 14 marca o godz. 20.00 ponownie powitalismy wspaniałego poetę Wojciecha Borosa, tym razem z debiutującą poetką Joanną Bonarską i Anna Marią Boros, która nam zaprezentowala dwa videoarty - impresje filmowe oparte na wierszach obydwu poetów.


Wieczór Trzech Bardów – koncert poezji spiewanej
7 marca 2009,
W sobotę 7 marca o godz. 19.00 odbyl sie Wieczór Trzech Bardów. Wystapili Piotr Wożniak, Szymon Zychowicz i Tomek Lewandowski - kompozytorzy i niezwykli wykonawcy poezji śpiewanej. Czytaj dalej.


Wieczor z filmowymi gwiazdam Sławomira Norberczaka
28 lutego 2009,
W sobotę 28 lutego o godz. 18.30 w POSK-u zabłysely flesze, a na czerwonym dywanie pojawily sie największe znakomitości ze świata filmu.
Kolejna edycja Wieczoru z filmowymi gwiazdami byla prezentacja, podczas której Sławomir Norberczak zdal relację z wizyty w Londynie z okazji ceremonii wręczenia BAFTA (brytyjskich nagród filmowych) oraz IFTA (nagród przyznawanych w Irlandii). Nie zabraklo też filmowych ciekawostek, zdjęć, oryginalnych nagrań i konkursów z nagrodami. Byl to iście hollywoodzki wieczór!
Tego dnia oficjalnie rozpoczal działalność POSKowy KLUB FILMOWY.


II Salon Poezji Anny Dymnej
21 lutego 2009,
W sobotę 21 lutego o godz. 19.00, w ramach II Salonu Poezji Anny Dymnej, Krzysztof Zawadzki i Ewa Kaim, aktorzy Teatru Starego w Krakowie przedstawili nam staroirlandzką poezję w tłumaczeniu Ernesta Brylla. Wieczór byl zorganizowany przez Korpusy Pokoju.


Impreza Walentynkowa
14 lutego 2009,
W sobotę 14 lutego o godz.19.00 odbyla sie polska impreza walentynkowa! W programie były wyłącznie miłosne przeboje i tańce przy śpiewie Kamila Drelichowskiego (Laureata na Sukces i członka POSK-u).


Swieto Trzech Kroli i Jaselka w POSKu
10 stycznia 2009,
W sobotę 10 stycznia 2009r. o godz. 17.00 zapraszamy na Bożonarodzeniowe Spotkanie, które rozpocznie się Jasełkami, następnie podzielimy się opłatkiem, będziemy śpiewać kolędy i pić grzane wino. Jasełka zostaną odegrane przez dzieci z Polskiej Szkoły w Blackrock, które po raz pierwszy będziemy mieli przyjemność gościć w POSK. Jesteśmy przekonani, że występ dzieci uraduje wiele polskich serc, a więc do zobaczenia na Jasełkach!