Lista ofiar tragedii w Smolensku

...przeleciał ptak przepływa obłok
upada liść kiełkuje ślaz
i cisza jest na wysokościach
i dymi mgłą smoleński las...

Zbigniew Herbert „Guziki”

Lech Kaczyński | Prezydent Polski
Urodził się w 1949 roku w Warszawie, w rodzinie żołnierza AK Rajmunda Kaczyńskiego i łączniczki Szarych Szeregów Jadwigi Kaczyńskiej. W 1976 r. zaangażował się w KOR, w czasie karnawału „Solidarności” był doradcą związku. W stanie wojennym internowany, po wyjściu na wolność wrócił do działalności w opozycji. Był wiceszefem NSZZ „Solidarność”. W 1989 r. opowiedział się za Okrągłym Stołem. Wraz z bratem Jarosławem Kaczyńskim był inicjatorem tzw. przyspieszenia. Gdy w 1990 r. wybory prezydenckie wygrał Lech Wałęsa, Kaczyński znalazł się w jego kancelarii. Jako sekretarz stanu odpowiadał za Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Odszedł po konflikcie z Mieczysławem Wachowskim. W 1992 r. został szefem NIK, w 2000 r. ministrem sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka. W 2003 r. wygrał wybory na prezydenta Warszawy. To stanowisko utorowało mu drogę do najważniejszego urzędu w państwie. W 2005 r. został prezydentem RP.

Maria Kaczyńska
 | Pierwsza Dama
Maria Kaczyńska urodziła się w Machowie w Lubelskiem, ale jej rodzina pochodziła z Wilna, ojciec walczył w wileńskiej AK. Studiowała transport morski na Uniwersytecie Gdańskim, pracowała w Instytucie Morskim. W 1976 r. poznała Lecha Kaczyńskiego, ślub wzięli dwa lata później. Po narodzinach córki Marty odeszła na urlop wychowawczy. Do pracy zawodowej nigdy już nie wróciła. Gdy Lech Kaczyński prawie przez rok był internowany w stanie wojennym, utrzymywała dom, udzielając korepetycji, biorąc tłumaczenia. Nie angażowała się w politykę, choć bliskie jej były poglądy męża.
Jako pierwsza dama okazała się bardzo samodzielna. Opowiedziała się przeciw wpisaniu do konstytucji zakazu aborcji. Zaprosiła z tej okazji do Pałacu przedstawicielki mediów. Maria Kaczyńska popierała zapłodnienie in vitro, sprzeciwiając się jednak finansowaniu zabiegu z pieniędzy budżetowych.
Ryszard Kaczorowski | ostatni prezydent RP na uchodźstwie
Więzień Gułagu, żołnierz armii Andersa, weteran walk o klasztor Monte Cassino, instruktor harcerski. Miał 91 lat. W czasie wojny tworzył w Białymstoku Szare Szeregi. W 1940 r. wpadł w ręce NKWD, został skazany na karę śmierci, którą zamieniono na dziesięć lat łagrów. Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii. W 1989 r. objął stanowisko prezydenta RP na uchodźstwie. W 1990 r. przekazał insygnia prezydenckie II RP prezydentowi Lechowi Wałęsie. Swoje 90. urodziny obchodził w ubiegłym roku w rodzinnym Białymstoku. – Mam dwie takie pamiątki, bardzo dla mnie ważne, które czekają na to, żebym zabrał je ze sobą do grobu. To skała z Monte Cassino i garść ziemi spod dębów w parku na Zwierzyńcu. Tych dębów, które tworzą pomnik Konstytucji 3 Maja i pod którymi kilkadziesiąt lat temu składałem przyrzeczenie harcerskie – mówił.
Jerzy Szmajdziński | wicemarszałek Sejmu
Kandydat na prezydenta w tegorocznych wyborach, od lat należał do grona ścisłych liderów lewicy. Przez 23 lata sprawował mandat poselski (w latach 1985 – 1989 i od 1991 r.). W czasach PRL był działaczem ruchu młodzieżowego i członkiem PZPR. W 1990 r. wstąpił do SdRP, a później do SLD. W rządach Leszka Millera i Marka Belki był ministrem obrony narodowej. – Był pracowity, solidny i miał ogromne poczucie odpowiedzialności. Jako szef nigdy nie zwalał winy za nieprzewidziane wydarzenia na podwładnych. Gdy umawialiśmy się na coś, to zawsze dotrzymywał ustaleń – wspomina eurodeputowany SLD Janusz Zemke, który w tym samym czasie był wiceministrem obrony narodowej. W ciągu ostatnich miesięcy Szmajdziński walczył o poparcie Polaków w nadchodzących wyborach prezydenckich. Objechał niemal całą Polskę. Miał 58 lat, zostawił żonę i dwoje dzieci.
Krzysztof Putra | wicemarszałek sejmu, były senator
Mieszkaniec Białegostoku, zginął w wieku 57 lat. Osierocił ośmioro dzieci. Poseł na Sejm kontraktowy z ramienia Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". W latach 1991-1993 zasiadał w Sejmie wybrany z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum. W latach 2005-2007 senator i wicemarszałek Senatu. Aktywnie działał w podlaskim samorządzie. Był jednym z założycieli Porozumienia Centrum, a w 2001 r. zakładał PiS. 1 1980 roku należał do "S". - Zawsze łączył, a nie dzielił. Nie było w nim zapiekłości, z każdym potrafił się dogadać - wspomina Rafał Rudnicki, wieloletni współpracownik wicemarszałka. - Nie był związkowcem, ale zawsze był bliski ludziom pracy. Uważał, że walcząc o niepodległość, trzeba stawiać na rozwój i pracę u podstaw. Taki niepodległościowiec-pozytywista - wspomina inny jego bliski współpracownik.
Krystyna Bochenek | wicemarszałek Senatu
Bezpartyjna senator, wybrana z list PO w Katowicach. W wyborach w 2005 r. zdobyła najlepszy wynik w kraju. Przez 15 lat w Radiu Katowice prowadziła autorski „Magazyn medyczny Krystyny Bochenek“ propagujący zdrowie. Kochała radio, a ono ją. Sześciokrotnie wygrywała ogólnopolski konkurs na radiowy reportaż dźwiękowy „Polska i świat”. Wymyśliła też jeden z najpopularniejszych konkursów w Polsce – „Dyktando”. Angażowała się w wiele charytatywnych akcji, m.in. oddawania krwi na Śląsku. Została wybrana najbardziej wpływową kobietą województwa śląskiego 2009 r. Krystyna Bochenek zostawiła dwójkę dorosłych dzieci i męża Andrzeja Bochenka, który jest profesorem medycyny, światowej sławy kardiochirurgiem. Miała 57 lat.
Sławomir Skrzypek | prezes Narodowego Banku Polskiego
Miał 47 lat. Prezesem NBP został w 2007 r. W latach 90. pracował w kierowanej przez Lecha Kaczyńskiego NIK, w 2003 roku był u jego boku wiceprezydentem Warszawy. Prestiżowy miesięcznik „Global Finance” uznał, że w 2008 roku Skrzypek radził sobie lepiej niż szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Po wybuchu kryzysu finansowego z inicjatywy Skrzypka NBP wprowadził „pakiet zaufania” dla banków komercyjnych. W Polsce nie upadł żaden bank.
dr Janusz Kochanowski | rzecznik praw obywatelskich
Odważny, bezkompromisowy, a przy tym wyjątkowo ciepły człowiek – tak o Januszu Kochanowskim mówią wszyscy, którzy go bliżej znali. – Nie bał się iść pod prąd, walcząc o sprawy, które uważał za słuszne, i broniąc słabszych. Był wspaniałym szefem – mówi Mirosław Wróblewski z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Tak było m.in., kiedy występował w obronie mniejszości, walczył o otwarcie zawodów prawniczych czy stawał w obronie IPN. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W 1980 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych. W latach 1991 – 1995 był konsulem generalnym RP w Londynie. W styczniu 2006 r. został wybrany przez Sejm na rzecznika praw obywatelskich. W piątek wysłał list do swojego rosyjskiego odpowiednika, w którym pisał, że Katyń powinien się stać miejscem pojednania między narodami polskim i rosyjskim. Miał 69 lat.
Janusz Kurtyka | prezes Insytytutu Pamięci Narodowej
W tym roku miała upłynąć jego kadencja na stanowisku prezesa IPN. W instytucie pracował od jego utworzenia w 2000 roku: najpierw kierował krakowskim oddziałem instytutu, w 2005 roku został wybrany przez Sejm na jego prezesa. – To był wspaniały człowiek, oddał wiele lat służbie publicznej i dobrze zasłużył się Polsce – mówi Antoni Dudek, historyk z IPN. Kurtyka był doktorem habilitowanym historii, absolwentem UJ autorem około 140 publikacji naukowych. Zajmował się historią Polski średniowiecznej, wczesnonowożytnej oraz oporu antykomunistycznego w Polsce po 1944 r. W PRL działał w opozycji demokratycznej, zakładał Niezależne Zrzeszenie Studentów na UJ. 7 kwietnia 2009 r. został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Miał 50 lat.
Maciej Płażyński | poseł, prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska
Poseł niezrzeszony. Działał w PRL-owskiej opozycji. Współzakładał Niezależne Zrzeszenie Studentów. W 1981 r. koordynował strajk okupacyjny na Uniwersytecie Gdańskim. Był też prezesem konserwatywnego Klubu Myśli Politycznej im. Lecha Bądkowskiego skupiającego środowisko gdańskich konserwatystów i liberałów. W 1990 r. Płażyński został pierwszym niekomunistycznym wojewodą gdańskim. Był bardzo popularny, w 1996 r. w proteście przeciw jego odwołaniu mieszkańcy zorganizowali demonstrację. Budował AWS, był marszałkiem Sejmu, a w 2001 r. razem z Andrzejem Olechowskim i Donaldem Tuskiem założył PO i został jej pierwszym przewodniczącym. Odszedł z partii w 2003 r. Dwa lata później zdobył mandat senatora. W 2007 r. zdecydował się kandydować do Sejmu z list PiS, ale zastrzegł sobie możliwość pozostawania posłem niezrzeszonym. Miał 52 lata.
Anna Walentynowicz | legenda „Solidarności”
Zwano ją matką „Solidarności”. Pracowała w Stoczni Gdańskiej jako operator suwnicy. Za niezależną działalność związkową została dyscyplinarnie zwolniona z pracy. Doprowadziło to do wybuchu strajku sierpniowego. W stanie wojennym internowana po rozbiciu siłą strajku w Stoczni Gdańskiej, wielokrotnie aresztowana. IPN ujawnił, że Walentynowicz inwigilowało jednocześnie ponad 100 esbeków. Planowano też jej otrucie. Była inicjatorką protestu głodowego po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki. Za prześladowania w latach 80. otrzymała 70 tys. zł odszkodowania. Pozostawała w konflikcie z Lechem Wałęsą. Wraz z Andrzejem Gwiazdą krytykowała obrady Okrągłego Stołu. 3 maja 2006 r. została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego najwyższym odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego. Miała 81 lat.
gen. Franciszek Gągor | szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
Karierę wojskową rozpoczął w latach 70. Brał udział w misji pokojowej ONZ w Egipcie. W 1991 r. był zastępcą dowódcy polskiego kontyngentu w operacji „Pustynna burza”. Potem pracował w Ministerstwie Obrony Narodowej i kierował m.in. misją obserwacyjną ONZ w Iraku i Kuwejcie. Był też polskim przedstawicielem wojskowym przy komitetach wojskowych NATO i Unii Europejskiej. 27 lutego 2006 r. został szefem Sztabu Generalnego WP. Miał 59 lat.
Władysław Stasiak | szef Kancelarii Prezydenta
Należał do najbardziej zaufanych ludzi prezydenta. W 1993 r. trafił do kierowanej przez Lecha Kaczyńskiego Najwyższej Izby Kontroli. Gdy w 2002 r. Kaczyński został prezydentem Warszawy, został jego zastępcą. W 2005 r. objął tekę wiceszefa MSWiA. Rok później Lech Kaczyński już jako prezydent Polski mianował go szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W 2009 r. został szefem Kancelarii Prezydenta. Miał 44 lata.
Aleksander Szczygło | szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego
Urodził się w 1963 roku w podolsztyńskich Jezioranach. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim. Trzykrotnie został wybrany do Sejmu. W 2005 r. po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych pełnił funkcję wiceministra obrony narodowej, a następnie szefa resortu. Kierował też kancelarią prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Od stycznia 2009 r. stał na czele prezydenckiego BBN.
Andrzej Kremer | wiceminister spraw zagranicznych
W MSZ odpowiadał za politykę wschodnią. Brał udział w negocjacjach dotyczących programu tarczy antyrakietowej w Polsce. Był absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UJ, miał tytuł doktora nauk prawnych. Z dyplomacją związany od 1991 r. Był m.in. konsulem generalnym RP w Hamburgu. – Zawsze mogliśmy liczyć na jego życzliwe wsparcie – mówi dr Ireneusz Kamiński, pełnomocnik rodzin ofiar Katynia. Miał 49 lat.
Stanisław Komorowski | wiceminister obrony narodowej
Był wiceministrem obrony narodowej w rządzie Donalda Tuska. Odpowiadał tam za politykę obronną. Z wykształcenia doktor nauk fizycznych. Polityk i dyplomata. Zanim trafił do Ministerstwa Obrony Narodowej od lat 90. pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznym, m.in. jako wiceminister. Dwukrotnie był ambasadorem Polski – w Hadze i Londynie. Miał 56 lat.
Andrzej Przewoźnik | sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
U rodził się w 1963 r. Z wykształcenia był historykiem. Doprowadził do upamiętnienia ofiar zbrodni w Jedwabnem i ponownego otwarcia Cmentarza Obrońców Lwowa. Zajmował się budową polskich cmentarzy w Kazachstanie i Uzbekistanie. Wydał książkę o cmentarzach katyńskich. Organizował m.in. uroczystości 60. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, 60. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim.
Paweł Wypych | sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Od roku prezentował w mediach stanowisko prezydenta. Miał 42 lata. 13 lat pracował w samorządzie, także jako współpracownik Lecha Kaczyńskiego. Był wiceministrem pracy, a potem prezesem ZUS. – Prymus, solidny urzędnik z zasadami – mówią jego przyjaciele i współpracownicy. – Zawsze dobrze zorganizowany, potrafiący wokół swoich pomysłów zgromadzić ludzi i kierować nimi.
Leszek Deptuła | poseł PSL
Nie wdawał się w polityczne spory, zawsze skłonny do kompromisu. Był wiceprzewodniczącym sejmowej komisji śledczej ds. nacisków. Absolwent weterynarii Akademii Rolniczej w Lublinie. Przez 25 lat pracował w lecznicy dla zwierząt w Wadowicach Górnych. Był aktywnym działaczem korporacji weterynaryjnej. W latach 2002 – 2006 marszałek Podkarpacia. Od lat związany z PSL. Miał 57 lat.
Grzegorz Dolniak | poseł Platformy Obywatelskiej
Wiceszef Klubu PO. Od 2001 roku był posłem Platformy z okręgu sosnowieckiego. W wyborach 2007 roku uzyskał w nim najlepszy wynik. Ceniony przez dziennikarzy, dla których zawsze znajdował czas. W 1984 roku ukończył studia na Wydziale Organizacji i Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Zanim został posłem, prowadził własną firmę. Mieszkał w Będzinie z żoną i córką. Miał 50 lat.
Grażyna Gęsicka | przewodnicząca klubu PiS
To była wspaniała, pełna ciepła, dobra i przyjazna dla wszystkich kobieta – tak wspominają ją koledzy. Minister rozwoju regionalnego zarówno w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, jak i Jarosława Kaczyńskiego. Była oceniana jako jeden z najlepszych ministrów tych gabinetów. W styczniu 2010 roku, już w opozycji, została szefową Klubu PiS. Miała 59 lat.
Przemysław Gosiewski | poseł i wiceprezes PiS
Urodził się w 1964 r. w Słupsku. Był studentem Lecha Kaczyńskiego na Uniwersytecie Gdańskim. W 1984 r. związał się z podziemnym Niezależnym Zrzeszeniem Studentów. Od 1989 r. pracował również w centrali „Solidarności” w Gdańsku. Współtworzył Porozumienie Centrum. Od 2001 r był w Prawie i Sprawiedliwości. W rządzie Jarosława Kaczyńskiego był wicepremierem.
Izabela Jaruga-Nowacka | posłanka Lewicy
Znana z walki o prawa kobiet. W rządzie Marka Belki była wicepremierem. Wcześniej piastowała m.in. stanowisko pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn. Przez wiele lat była posłanką Unii Pracy. Ukończyła studia etnograficzne na Uniwersytecie Warszawskim, później pracowała w Instytucie Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego Polskiej Akademii Nauk. Była matką dwóch córek. Miała 49 lat.
Sebastian Karpiniuk | poseł Platformy Obywatelskiej
Polityka była jego żywiołem. Trafił do niej tuż po studiach na prawie i administracji na Uniwersytecie Gdańskim, w międzyczasie robiąc aplikację radcowską. Związał się z Kongresem Liberalno-Demokratycznym. W 2005 r. został posłem Platformy z Kołobrzegu. Pasjonował się przeszłością. – Całe życie interesuje mnie historia, a poza tym pochodzę z rodziny o AK-owskich korzeniach – mówił rok temu „Rz”. Miał 38 lat.
Aleksandra Natalli-Świat | posłanka i wiceprezes PiS
Ekspert ds. budżetu i finansów, tworzyła nowy wizerunek partii. – Mogła zostać polską Thatcher – mówi europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Koledzy mówią o jej wielkiej wrażliwości i życzliwości. Skończyła Akademię Ekonomiczną. Pracowała w Zakładzie Badań Statystyczno-Ekonomicznych GUS i PAN. Na studiach działała w NZS. Zakładała PC. Miała 51 lat.
Arkadiusz Rybicki | poseł Platformy Obywatelskiej
Znany jako Aram. Urodził się 12 stycznia 1953 r. w Gdyni. Już w latach 70. związał się z opozycją. W 1979 r. wstąpił do Ruchu Młodej Polski. Podczas strajków w sierpniu 1980 spisał na tablicy 21 postulatów. W stanie wojennym internowany. Bliski współpracownik Lecha Wałęsy. Parlamentarzystą po raz pierwszy został w 2005 roku. Ostatnio był sprawozdawcą nowelizacji ustawy o IPN.
Jolanta Szymanek-Deresz | posłanka Klubu Lewica, wiceprzewodnicząca SLD
Miała 56 lat. Pochodziła z rodziny prawniczej. Była sędzią, potem pracowała jako adwokat. Była szefową Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Jej mąż Paweł Deresz jest dziennikarzem, córka Katarzyna prawniczką. „Wspólnie pielęgnujemy ogródek i wspominamy swego czwartego domownika, jamniczkę Nutkę, która towarzyszyła nam przez ostatnich dziesięć lat” – pisała o swojej rodzinie.
Zbigniew Wassermann | poseł PiS
Poseł i szef małopolskiego PiS. Były prokurator i minister w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Był w nich koordynatorem ds. służb specjalnych. Wiedzę prawniczą wykorzystywał w sejmowych komisjach śledczych: ds. Orlenu czy ostatnio w tzw. komisji hazardowej. Na stronie WWW zawiesił życiowe motto: Uczciwie postępować w każdej sytuacji, bez względu na konsekwencje. Miał 60 lat.
Wiesław Woda | poseł PSL
Urodził się w 1946 r. w Paleśnicy, w powiecie tarnowskim. Z wykształcenia inżynier rolnik. W PRL związany z ZSL. Od lat pracował w parlamencie – był posłem III, IV, V, VI i X kadencji. Pełnił też funkcję wiceprezydenta Krakowa, wicewojewody krakowskiego i wojewody tarnowskiego. 2 kwietnia 2009 r. został powołany na członka Rady Służby Cywilnej.
Edward Wojtas | poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego
Z wykształcenia ekonomista. Od 1976 r. był nieprzerwanie związany z ruchem ludowym. Jako działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego pełnił wiele samorządowych funkcji (był m.in. radnym wojewódzkim i marszałkiem województwa lubelskiego). Po rozłamie w PSL, gdy z partii odszedł Zdzisław Podkański, Wojtas został szefem struktur na Lubelszczyźnie. W 2007 roku został posłem. To jemu miał przypaść dodatkowy mandat w Parlamencie Europejskim, który zagwarantował Polsce traktat lizboński. Miał 55 lat.
Janina Fetlińska | senator PiS
Była członkiem towarzystw naukowych i społecznych, m.in. Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Tworzyła i była pierwszym prezesem Kolegium Pielęgniarek i Położnych Środowiskowych Rodzinnych w Polsce. „Mój zawód – pielęgniarstwo – nauczył mnie patrzeć na drugiego człowieka jak na osobę, której zawsze powinnam udzielić pomocy w potrzebie” – pisała na swojej stronie internetowej. Dwukrotnie z okręgu płocko-ciechanowskiego wybrana na senatora. Miała 58 lat.
Stanisław Zając | senator Prawa i Sprawiedliwości
Zawsze serdeczny, lubiany przez dziennikarzy, a także polityków z przeciwnych obozów politycznych. Był sędzią, adwokatem, doradcą „Solidarności” w stanie wojennym, obrońcą w procesach politycznych. Został posłem I kadencji z ramienia Wyborczej Akcji Katolickiej, był członkiem ZChN, a w latach 2000 – 2002 prezesem stronnictwa, wicemarszałkiem Sejmu III kadencji. W czerwcu 2008 r. po śmierci Andrzeja Mazurkiewicza został senatorem. W wyborach uzyskał głosy blisko 50 proc. wyborców okręgu krośnieńskiego. Miał 60 lat.
Mariusz Handzlik | podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta
Odpowiadał za sprawy zagraniczne. Urodził się w Bielsku-Białej, ukończył socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1992 – 1994 był doradcą premiera ds. polityki zagranicznej. Pracował w Ambasadzie RP w Waszyngtonie, w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Narodach Zjednoczonych. W 2000 r. został odznaczony przez sekretarza obrony USA medalem Za Wybitną Służbę Publiczną. Osierocił dwie córki i syna. Miał 44 lata.
gen. Andrzej Błasik | dowódca Sił Powietrznych
Szefem wojsk powietrznych został w 2007 roku. Podkreślano wtedy jego wyszkolenie lotnicze. W 1989 r. uzyskał 1 klasę pilota wojskowego w lotnictwie myśliwsko-bombowym, a w 1991 r. został wyróżniony tytułem pilota roku. Błasik ukończył Akademię Obrony Narodowej w Warszawie, a potem Holenderską Akademię Obrony w Hadze i Szkołę Wojenną Sił Powietrznych w Montgomery (USA). Odznaczony Złotym Medalem Zasługi dla Obronności Kraju i Brązowym Krzyżem Zasługi. Miał 48 lat. Osierocił żonę i dwoje dzieci.
gen. Tadeusz Buk | dowódca Wojsk Lądowych
Wojskami Lądowymi dowodził od 2009 roku. Zastąpił generała Waldemara Skrzypczaka, który po konflikcie z przełożonymi odszedł z armii. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu i Akademię Obrony Narodowej. Dowodził m.in. 34. Brygadą Kawalerii Pancernej w Żaganiu i 1. Dywizją Zmechanizowaną. Brał udział w misjach w Afganistanie i Iraku, gdzie kierował m.in. Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe. Urodził się w 1960 r.
gen. Kazimierz Gilarski | dowódca Garnizonu Warszawa
Urodził się w maju 1955 r. w Rudołowicach (woj. podkarpackie). Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1978 r. w Komendzie Garnizonu m.st. Warszawy. Jesienią 2005 r. objął stanowisko komendanta Garnizonu Warszawa. 11 listopada 2006 r. został wyznaczony na stanowisko dowódcy Garnizonu Warszawa. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
gen. Stanisław Komornicki | żołnierz Armii Krajowej
Uczestniczył w powstaniu warszawskim. Był kanclerzem Orderu Wojennego Virtuti Militari. Po wybuchu wojny harcerz w Szarych Szeregach, od 1940 roku działał w Armii Krajowej w stopniu podchorążego. Potem został oficerem I armii Ludowego Wojska Polskiego. Za działalność wydawniczą na temat AK usunięty z wojska w stopniu pułkownika. W wolnej Polsce awansowany na stopień generała. Miał 86 lat.
gen. Bronisław Kwiatkowski | dowódca operacyjny Sił Zbrojnych
Dowodził polskim kontyngentem wojskowym w Syrii, 6. Brygadą Desantowo-Szturmową z Krakowa oraz Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe w Iraku. Na tej misji był trzykrotnie. W latach 2005 – 2007 pełnił funkcję zastępcy dowódcy 2. Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie. Wśród wielu wyróżnień, jakie otrzymał za wzorową służbę, jest Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Miał 60 lat.
gen. Włodzimierz Potasiński | dowódca Wojsk Specjalnych
Urodził się w Czeladzi (woj. śląskie) w 1956 r. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Sztabu Generalnego WP. Służył m.in. w Syrii (jako dowódca polskiego kontyngentu Sił Pokojowych ONZ) i w Iraku (jako zastępca dowódcy kontyngentu). Był instruktorem spadochroniarstwa, sam oddał 500 skoków.
Andrzej Karweta | dowódca Marynarki Wojennej
Dowodził Marynarką Wojenną od 2007 roku, został powołany na tę funkcję przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wiceadmirał Andrzej Karweta wykształcenie zdobywał w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Akademii Studiów Obronnych w Londynie. Dowodził okrętami ,,Czapla” i ,,Mewa” oraz 13. Dywizjonem Trałowców. Urodził się w 1958 r.
bp gen. Tadeusz Płoski | ordynariusz Wojska Polskiego
Święcenia kapłańskie przyjął w 1982 r. w Olsztynie. Studiował prawo kanoniczne na KUL. Z ordynariatem polowym związany był od 1992 r. Biskupem został w 2004 r. Był krajowym duszpasterzem kombatantów i delegatem episkopatu ds. duszpasterstwa harcerzy. Od 2005 roku był członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Miał 54 lata.
abp gen. Miron Chodakowski | prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego
Był biskupem pomocniczym prawosławnej diecezji warszawsko-bielskiej, doktorem teologii. W 1979 r. został wyświęcony na hieromnicha. Został wówczas przełożonym klasztoru w Jabłecznej, a następnie przez 14 lat, do 1998 r., budowniczym i przełożonym monasteru w Supraślu. Chirotonię biskupią przyjął w 1998 r. W tym samym roku został mianowany generałem brygady. Miał 53 lata.
ks. płk Adam Pilch | Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe
Luterańska parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie spłynęła podczas wczorajszego nabożeństwa łzami. Żegnano nie tylko zwierzchnika duszpasterstwa wojskowego, ale również ukochanego proboszcza. Miał 45 lat. Pochodził z Wisły. Duchownym został w 1990 r. W tym roku mijało 15 lat jego posługi w wojsku oraz jako proboszcza.
ks. Roman Indrzejczyk | kapelan prezydenta RP
Ur. 14 listopada 1931 w Żychlinie. Lech Kaczyński był jego parafianinem w parafii Dzieciątka Jezus na Żoliborzu. To właśnie dzięki posłudze w tej parafii ks. Indrzejczyk poznał większość najwybitniejszych postaci opozycji w PRL. Organizował w swojej parafii ekumeniczne spotkania katolików i Żydów. Pisał wiersze, które wydawał własnym sumptem. Prezydent Kaczyński mianował go swoim kapelanem w 2005 roku.
ks. prof. Ryszard Rumianek | rektor UKSW
Był rektorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1972 właśnie z rąk patrona swojej uczelni Prymasa Tysiąclecia. Studiował w Rzymie i Jerozolimie. Był także licencjonowanym przewodnikiem po Ziemi Świętej. W 2005 roku objął na pierwszą kadencję funkcję rektora. Zmarł w połowie drugiej kadencji rektorskiej. Miał 63 lata.
Mariusz Kazana | dyrektor protokołu dyplomatycznego MSZ
Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, w MSZ od 1988 r. Pracował m.in. w ambasadzie w Paryżu, był szefem służby zagranicznej. Obsługiwał najważniejsze wydarzenia z udziałem prezydenta i premiera. Osierocił córkę. Wczoraj szef MSZ Radosław Sikorski napisał o nim: „Był perfekcyjnym szefem protokołu dyplomatycznego. Do końca trwał przy prezydencie”. Miał 50 lat.
Wojciech Lubiński | lekarz prezydenta
Specjalista chorób wewnętrznych i chorób płuc. W 2000 r. uzyskał tytuł doktora nauk medycznych, a w 2010 r. – doktora habilitowanego nauk medycznych. Był zastępcą komendanta Centralnego Szpitala Klinicznego MON i rzecznikiem prasowym Wojskowego Instytutu Medycznego. Zwykle towarzyszył prezydentowi w podróżach zagranicznych.
Andrzej Sariusz-Skąpski | prezes Federacji Rodzin Katyńskich
Związany był z Zakopanem, ale urodził się w Krakowie. W czasach PRL był m.in. przewodniczącym PRON w Białym Dunajcu, był też bliski środowisku PAX. Dziennikarzom opowiadał o prześladowaniach rodzin katyńskich w PRL. „UB przychodziła do szkół. Zabierali mnie na przesłuchania. Gdzie ojciec? Kim był? I tak w kółko” – powtarzał. Opowiadał też o ojcu, który został zamordowany w Katyniu. Federacją Rodzin Katyńskich kierował od 2006 r. W organizacji działa także jego córka Izabela. Sariusz-Skąpski miał 73 lata.
Bożena Mamontowicz-Łojek | prezes Polskiej Fundacji Katyńskiej
Była założycielką warszawskiej Rodziny Katyńskiej. Z wykształcenia historyk teatru i baletu. Żona prof. Jerzego Łojka. W Katyniu został zabity jej teść. Przez lata walczyła o ujawnienie prawdy o katyńskim mordzie. – Jest to zbrodnia ludobójstwa, wojenna i przeciwko narodowi polskiemu – mówiła.
– Sama decyzja o zamordowaniu 22 tysięcy oficerów, żołnierzy, policjantów była decyzją polityczną najwyższych władz Związku Radzieckiego – powtarzała Łojek. Miała 73 lata.
ks. infułat dr Zdzisław Król | członek Rady Pamięci Walk i Męczeństwa
Kapelan warszawskiej Rodziny Katyńskiej w latach 1987 – 2007. Przyjął święcenia w 1958 r. Studiował na KUL, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Od 1967 r. pracownik kurii metropolitalnej Warszawskiej. W latach 1979 – 1992 jako kanclerz kurii uczestniczył w komitecie organizacyjnym pielgrzymek Ojca Świętego do Polski. Członek Rady Biskupiej Archidiecezji Warszawskiej. Proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Warszawie. Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki. Miał 75 lat.
Czesław Cywiński | prezes Światowego Związku Żołnierzy AK
Urodził się 19 marca 1926 r. w Wilnie. Podpułkownik. W czasie II wojny światowej jako gimnazjalista był wywiadowcą w wileńskim Związku Wolnych Polaków. Miał pseudonim Skowronek. Awansowany do stopnia kaprala, walczył w Wileńskiej Brygadzie Juranda. W 1944 r. został aresztowany przez NKWD i skazany na dwa lata łagrów, gdzie odmówił wstąpienia do Armii Czerwonej. Jest kawalerem Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
ppłk Zbigniew Dębski | członek Kapituły Orderu Virtuti Militari
Trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. W Powstaniu Warszawskim był dowódcą 7 drużyny 3. kompanii „Szare Szeregi-Junior”. Został ranny w trakcie obrony kina Coloseum. Po wojnie podjął służbę jako dowódca kompanii polskich oddziałów wartowniczych przy armii USA. Do Polski wrócił w 1952 roku. Skończył studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Toruńskiego, ale ze względu na przeszłość był wielokrotnie zwalniany z pracy. W 1980 roku został przewodniczącym środowiska żołnierzy Batalionu AK „Kiliński”. Miał 88 lat.
Edward Duchnowski | sekretarz generalny Związku Sybiraków
Sekretarz organizacji od połowy lat 90.
Po II wojnie światowej aresztowany przez Sowietów i wywieziony na Syberię. Spędził tam sześć lat.
Walczył m.in. o przyznanie uprawnień kombatanckich osobom urodzonym na zesłaniu. Współpracował też z rządem w sprawie repatriacji Polaków z Kazachstanu. M.in. dzięki niemu powstało odznaczenie Krzyż Zesłańców Sybiru i coroczne marsze żywych zesłańców Sybiru.
Bronisław Gostomski | ksiądz prałat
Urodził się w Sierpcu na Mazowszu, w 1948 r. Kapelan Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii. Święcenia przyjął w katedrze płockiej. Pracował w Wyszogrodzie i w Płocku. Studiował na KUL, na Wydziale Nauk Humanistycznych. Od sierpnia 1982 roku pracował jako proboszcz w Peterborough, a następnie od czerwca 1990 roku w Bradford. Od 2003 roku został proboszczem w parafii św. Andrzeja Boboli w Londynie.
Janusz Krupski | szef Urzędu do spraw Kombatantów
Działacz opozycji w PRL i wieloletni urzędnik państwowy w III RP. Urodził się w 1951 r. w Lublinie. Od lat 70. działał w opozycji demokratycznej, współtworzył podziemny ruch wydawniczy: redagował m.in. niezależne pismo „Spotkania”. W latach 2000 – 2006 był zastępcą prezesa IPN. Od maja 2006 roku kierował Urzędem do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Osierocił siedmioro dzieci.
Izabela Tomaszewska | dyrektor Zespołu Protokolarnego w KP
Najbliższa współpracowniczka Marii Kaczyńskiej. Wcześniej pracowała w biurze prasowym warszawskiego ratusza. Od 2005 r. pomagała pierwszej damie w organizowaniu konferencji, wywiadów, akcji społecznych. – Była bardzo oddana Marii Kaczyńskiej – wspominają dziennikarze. W pracy stanowcza i elegancka. Po godzinach można było ją zobaczyć jeżdżącą na rolkach po Nowym Świecie. Miała 54 lata.

W katastrofie zginęli także:

Joanna Agacka-Indecka | Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej
Ewa Bąkowska | wnuczka gen. Mieczysława Smorawińskiego
Anna Maria Borowska | przedstawicielka Rodzin Katyńskich
Bartosz Borowski | przedstawiciel Rodzin Katyńskich
Katarzyna Doraczyńska | Kancelaria Prezydenta
Aleksander Fedorowicz | tłumacz języka rosyjskiego
Jarosław Florczak | funkcjonariusz BOR
Artur Francuz | funkcjonariusz BOR
Paweł Janeczek | funkcjonariusz BOR
Dariusz Jankowski | Kancelaria premiera
ks. Józef Joniec | prezes stowarzyszenia Parafiada
Paweł Krajewski | funkcjonariusz BOR
ks. Andrzej Kwaśnik | kapelan Federacji Rodzin Katyńskich
Tadeusz Lutoborski | były prezes warszawskiego oddziału stowarzyszenia Rodzina Katyńska
Barbara Mamińska | Kancelaria Prezydenta
Stefan Melak | prezes Komitetu Katyńskiego
Tomasz Merta | podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków
Dariusz Michałowski | funkcjonariusz BOR
Janina Natusiewicz-Mirer | Działaczka społeczna
Piotr Nosek | funkcjonariusz BOR
Bronisława Orawiec-Loeffler | przedstawicielka Rodzin Katyńskich
Jan Osiński | Ordynariat Polowy Wojska Polskiego
Katarzyna Piskorska | przedstawicielka Rodzin Katyńskich
Agnieszka Pogródka-Węcławek | funkcjonariuszka BOR
Wojciech Seweryn | przedstawiciel Rodzin Katyńskich
Leszek Solski | przedstawiciel Rodzin Katyńskich
Jacek Surówka | funkcjonariusz BOR
Marek Uleryk | funkcjonariusz BOR
Teresa Walewska-Przyjałkowska | stowarzyszenie Golgota Wschodu
Gabriela Zych | prezes kaliskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska

Załoga samolotu:

Arkadiusz Protasiuk | kapitan
Robert Grzywna | członek załogi
Andrzej Michalak | członek załogi
Artur Ziętek | członek załogi
Barbara Maciejczyk | stewardesa
Natalia Januszko | stewardesa
Justyna Moniuszko | stewardesa

Lista Ofiar oraz biogramy za Rzeczpospolita