Recital Organowy w Dublińskiej Prokatedrze

Z okazji Prezydencji Polski w Unii Europejskiej od lipca do grudnia 2011 r. Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny zaprasza do dublińskiej Prokatedry pw. NMP (Saint Mary’s Pro-
Cathedral, Marlborough Street, Dublin 1 - mapa) w piątek 15 lipca 2011 r. o godz. 19.00 na recital organowy.

Wykonawcami będą Witold Zaborny* i Emilia Pycińska**.

W ich wykonaniu usłyszymy utwory najwybitniejszych europejskich kompozytorów organowych, a także polskich.
Program koncertu:

César Franck (1822-1890) – III Chorał a-moll *
Władysław Szymański (1955) – „Et exspecto resurrectionem mortuorum...” *
Félix-Alexandre Guilmant (1837-1911) – III Sonata, op. 56 (Preludio, Adagio, Fuga)*

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Toccata i fuga d-moll, BWV 565 **
Mieczysław Surzyński (1866-1924) – Toccata fis-moll, op. 36 **
Feliks Nowowiejski (1877-1946) – Poemat „In Paradisum” na organy, op. 61 (Część I,
Część II, Epilog)**

Wstęp wolny

Zapros swoich znajomych na facebooku


WITOLD ZABORNY
ur. w 1969 r. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Uczelnię tę ukończył z wyróżnieniem w 1993 r. Uczestniczył w licznych kursach interpretacji muzyki organowej pracując pod kierunkiem m. in. G. Boveta, U. Spang – Hanssena, H.Tachezi, W. Zerera, J. L. Perrot oraz A. Isoira. W 1992 r. został laureatem III nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Organowym im. J. P. Sweelincka w Gdańsku. W roku 2003 , w ramach programu „Socrates”, prowadził lekcje otwarte dla studentów Polytechnic, School of Music, Dance and Media w Oulu (Finlandia).

Jego działalność artystyczna obejmuje recitale i koncerty kameralne. Współpracuje również z katowickimi orkiestrami NOSPR i Filharmonii Śląskiej. Brał udział w znaczących festiwalach muzycznych w kraju i zagranicą (Austria, Włochy, Grecja, Francja, Niemcy, Czechy i Finlandia). Posiada w swoim dorobku nagrania radiowe, telewizyjne i CD. W marcu 2011 r. obronił pracę habilitacyjną otrzymując tytuł doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Zajmuje się działalnością naukowo-dydaktyczną pracując jako adiunkt w Katedrze Organów i Klawesynu w Akademii Muzycznej w Katowicach . Prowadzi także klasę organów w katowickim Liceum Muzycznym.


EMILIA PYCIŃSKA
ur. w 1993 r. Jest uczennicą klasy maturalnej Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II Stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Witolda Zabornego.

Uczestniczyła z powodzeniem w konkursach krajowych oraz zagranicznych. Otrzymała I Wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie Organowym „Per Arte ad Astra”, Krasnobród 2009. Na Przesłuchaniach Ogólnopolskich Uczniów Klasy Organów w Gdańsku (2010) otrzymała ocenę bardzo dobrą. Jest też Laureatką I nagrody na V Międzyszkolnym Konkursie Organowym w Olsztynie (2011).

Brała udział w kursach interpretacji muzyki organowej prowadzonych przez Juliana Gembalskiego, Lorenzo Ghielmiego, Gerharda Gnanna, Oliviera Latry, Bruno Oberhammera, Jean-Luc Perrota, Davida Titteringtona i innych.Prezentuje się na wielu koncertach (m.in. Koncert z okazji 100 rocznicy urodzin Oliviera Messiaena w katowickiej Katedrze pw. Chrystusa Króla, Koncert w kościele benedyktynów tynieckich). Występuje także w ramach różnych festiwali (m.in. V i VI Śląski Festiwal Bachowski, Festiwal „W Hołdzie Wielkim Kompozytorom”).

Koncertuje również w zespołach kameralnych, a także współpracuje z Chórem Dziewczęcym i Chórem Żeńskim macierzystej szkoły, wcielając się w rolę akompaniatora jak i dyrygenta. Za dotychczasowe osiągnięcia artystyczne otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice dla wybitnie Uzdolnionych Uczniów Katowickich Szkół Artystycznych (2011).