Wieczór filmowy z Radharc FILMS

Sobota: 14 września 2013, godzina 18:00
Wstęp wolnyNasz gość specjalny Peter Dunn z The Radharc Trust zaprezentuje cztery filmy o Polsce. Filmy były zrobione dla RTE przez Radharc – program TV katolickiej.


Rezurekcja
Ten film pokazuje w jaki sposób Kościół katolicki zmartwychwstał po zniszczeniu II wojny światowej. Zawiera również materiał z obozu koncentracyjnego Auschwitz i informacje o życiu i śmierci ks. Maksymiliana Kolbe.
Kraj: Polska
Rok produkcji: 16.03.1972
Czas: 26 min

Biały Orzeł, Czerwone Pole
Relacja z walki o przetrwanie religii w Polsce w ciągu 25 lat komunistycznych prześladowań. Film zawiera materiał z pielgrzymki do Częstochowy, kościół w słynnej Nowej Hucie i wywiady z ciekawymi ludźmi.
Kraj: Polska
Rok produkcji: 23.03.1972
Czas: 26,40 min

Solidarność i Kościół
Film o niezwykłych wydarzeniach politycznych w Polsce, które wiele zawdzięczają Pierestrojce. Wiele także zawdzięczają wpływom polskiego papieża Jana Pawła II. Film o niezwykłej historycznej sytuacji, w której Polacy widzą Kościół katolicki jako symbol ich niepodległości. Program ten zawiera wywiady z kardynałem Józefem Glempem i Lechem Wałęsą.
Kraj: Polska
Rok produkcji: 21.11.1989
Czas: 50,46 min

Zwycięstwo Solidarności
Polska, kraj rolniczy, który nie może wyprodukować wystarczająco dużo żywności, aby wyżywić swoją ludność. Polski przemysł jest przestarzały, a większość towarów musi być importowane. W 1989 roku, w obliczu pozornie nierozwiązalnych problemów gospodarczych Polska Zjednoczona Partia Robotnicza zdecydowała się usiąść z niedawnym wrogiem – Solidarnością za jednym Okrągłym Stołem i podzielić się władzą.
Kraj: Polska
Rok produkcji: 28.11.1989
Czas: 48,20 min