MARCIN MURAWSKI z altówką w POSK

Sobota, 22 lutego 2014 roku, godz. 19.00

Tego jeszcze w POSK nie było i być może nigdy więcej nie będzie: recital altówkowy w wykonaniu profesora MARCINA MURAWSKIEGO z Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Pan profesor będzie gościem na RIAM (Królewska Irlandzka Akademia Muzyczna), gdzie będzie dawał master class a na naszym spotkaniu w Domu Polskim podzieli się swą wiedzą i miłością do tego instrumentu z gośćmi. W programie utwory amerykańskiego kompozytora Michaela KIMBERA na altówkę solo - po raz pierwszy w Irlandii.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym instrumencie i o muzyce w ogóle, przyjdź i posłuchaj wybitnego altowiolisty MARCINA MURAWSKIEGO na wieczorze muzycznym w POSK.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

WSTĘP WOLNY
Marcin MURAWSKI

Altowiolista, pedagog, laureat konkursów solowych i kameralnych. Studiował w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu na indywidualnym toku studiów w klasie altówki prof. Andrzeja Murawskiego. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1998 roku, a od 1997 roku jest zatrudniony w poznańskiej uczelni prowadząc klasę altówki – obecnie na stanowisku adiunkta. Koncertował solowo (m.in. z Orkiestrą Kameralną PR „Amadeus”, Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej), kameralnie (wraz z Agutti Quartet, Classic Ensemble of Poznań, Tutti E Solo) oraz z orkiestrami (m.in. Hannover Kammerorchester, Sinfonietta Polonia). Ma za sobą również występy we Francji, Holandii, Włoszech, Belgii, Danii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Ukrainie, Litwie, Norwegii, Islandii, Słowacji, w Czechach oraz w USA (m.in. w Carnegie Hall). Dokształcał się m.in. u prof. prof. Konrada Haesslera (Hannover, Niemcy) i Johna Krakenbergera (Madryt, Hiszpania). W roku akademickim 2003/4 został stypendystą Rządu Duńskiego na podyplomowych studiach w Królewskim Jutlandzkim Konserwatorium Muzycznym w Aarhus (Dania) u prof. Clausa Myrupa. W lutym 2004 otrzymał stopień doktora sztuk muzycznych w katowickiej Akademii Muzycznej, w maju 2012 otrzymał stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w poznańskiej Akademii Muzycznej. Wykładowca kursów mistrzowskich dla altowiolistów i z zakresu muzyki kameralnej w Akademiach Muzycznych w Bergen (Norwegia) i Reykjaviku (Islandia), juror konkursów krajowych, wychowawca wielu absolwentów - laureatów nagród i wyróżnień.
W swoim dorobku fonograficznym ma liczne płyty z zakresu muzyki solowej i kameralnej. Współpracuje z wytwórnią Acte Préalable, dla której obok kompozycji z minionych epok nagrywa utwory współczesne, w tym dedykowane specjalnie dla niego m.in. autorstwa amerykańskiego twórcy i altowiolisty Michaela Kimbera. W 2008 wydał CD z kameralnymi kompozycjami R. Palestra i P. Kleckiego dla wydawnictwa Acte Prealable. W 2009 nagrał płytę dla Acte Prealable z siostrą flecistką Ewą Murawską z 6 duetami na flet i altówkę F. Devienne. W grudniu 2009 w wydawnictwie Acte Prealable ukazała się kolejna płyta z utworami Johanna Nepomuka Hummla na altówkę z fortepianem i orkiestrą, nagrana z pianistką Urszulą Szyryńską oraz Hummel Project Orchestra. W 2013 ukazały się dwie płyty z kompozycjami Michaela Kimbera, w 2014 ukażą się dwie kolejne.
W 1999 ukończył Podyplomowe Studium Dziennikarskie przy Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 2002 otrzymał certyfikat FCE Uniwersytetu w Cambridge, Anglia. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku oraz latach 2005-2006 współpracował z Telewizją Polską m.in. przy realizacji koncertów dla TV Polonia. Od 2003 roku jest członkiem International Viola Society i Niemieckiego Związku Altowiolistów (Deutsche Viola-Gesellschaft), a od 2008 jest pierwszym polskim członkiem Hummel Gesellschaft Weimar. W latach 2006-2013 prowadził z sukcesami klasę altówki w Akademii Sztuki w Szczecinie. (www.marcinmurawski.eu)