70 rocznica Powstania Warszawskiego

Z okazji tegorocznej 70. rocznicy Powstania Warszawskiego organizacja Discover Poland i Duszpasterstwo Polskie w Irlandii, zapraszają na multimedialną wystawę poświęconą temu doniosłemu wydarzeniu. We współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, Dublin City Council oraz szeregiem innych organizacji polonijnych wystawa ta ukaże pełną historię Powstania. Wystawa połączona będzie z prezentacjami multimedialnymi, pokazami artystycznymi, potrawami z tamtych dni jak i możliwością nabycia wielu interesujących publikacji i pamiątek.

W ramach obchodów zaprezentowane zostaną dwie wystawy: „Walka o wolność. Powstanie Warszawskie” oraz „Kościół i życie religijne w Powstaniu Warszawskim”, będzie można także obejrzeć film pt. „Miasto ruin” i inscenizacje przygotowane przez harcerzy i polonijne grupy artystyczne.

Każdy odwiedzający będzie mógł skosztować potraw z czasów Powstania, obejrzeć i dotknąć zrekonstruowanej barykady, nabyć pamiątki z Muzeum Powstania Warszawskiego czy posłuchać muzyki na żywo. Wszystkie te atrakcje mają na celu oddanie nastroju tamtych historycznych wydarzeń.

Uroczyste otwarcie odbędzie się 1.08 (piątek) o godz. 19.00 w kościele św. Audoena, 14 High Street, w Dublinie. Po krótkiej modlitwie w intencji poległych, nastąpi otwarcie wystawy przez burmistrza Dublina Christy’ego Burke’a. Wykład inauguracyjny, na temat: ‘’Powstanie Warszawskie w perspektywie porównawczej’’, wygłosi dr Gabriel Doherty z University College Cork.

Wystawa będzie otwarta od 02.08 do 04.08 i od 09.08. do 10.08 w godzinach: od 12.00 do 20.00. Wstęp wolny. Więcej szczegółów odnaleźć można na stronie Duszpasterstwa oraz na Facebooku, wyszukując – Discover Poland.

W związku z tym wydarzeniem, które jest tworzone społecznie przez wolontariuszy związane są również koszta, które tylko częściowo pokrywają sponsorzy. Stąd pomysł loterii która jak sądzimy da okazję dla wielu osób stać się częścią tego ważnego, patriotycznego wydarzenia. Mam nadzieję że przez kolejne niedziele 13, 20 i 27 lipca poprzecie tę inicjatywę. Bilety loterii po 2€ lub 3 bilety po 5€ będą rozprowadzane przez wolontariuszy po wszystkich Mszach św. w ośrodkach prowadzonych przez OO. Jezuitów, OO. Dominikanów i Ks. Chrystusowców przy kościele św. Audoen’a. Przewidzane są atrakcyjne nagrody dla zwycięzców loterii, która będzie ciągnięta w trakcie trwania wystawy. Wśród nagród będą rozlosowane:

1. Zestaw pamiątek z Muzeum Powstania Warszawskiego – €50
2. Kosz łakoci – €50
3. Koszulki Surge Polonia „63 Dni Chwały”
4. Książki i albumy o tematyce Powstania Warszawskiego
5. Voucher’y ze Smiths’a

W imieniu swoim i organizatorów dziękuje za poparcie.
Ks. Stanisław Hajkowski SChr

Dnia 2 sierpnia 2014 o godzinie 16 :00 Krypcie Polskiego Kosciola - planowany jest tez w wystep artystyczny o Powstaniu Warszawskim. Wiecej informacji bedzie na stronie Duszpasterstwa oraz na Facebooku, – Discover Poland.