Peadar de Burca w Domu Polskim.


Irlandczyk, który próbuje przeżyć w Polsce

W ramach festiwalu PolskaEire 2016, Towarzystwo Irlandzko-Polskie oraz Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny przy wsparciu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie serdecznie zapraszają na wieczór kabaretowy. W roli głównej wystąpi Peadar de Burca.

Peadar de Burca pochodzi z Galway. Mieszka i pracuje w Polsce. Ten irlandzki aktor, dramaturg oraz felietonista piszący w języku polskim dla Gazety Wyborczej będzie gościem Domu Polskiego już w piątek 20 maja.

„Jest on trochę kontrowersyjny, ale tylko w felietonach. Show ma być zabawny, o życiu a nie o polityce czy innych sprawach. Jedzenie, język, jazda po drugiej stronie, takie tam…‘’ – w ten sposób mówi się o przedstawieniu, które chce pokazać Peadar de Burca w Domu Polskim.

Show będzie w dużej części anglojęzyczne.

Zyskał on w Irlandii sławę jako scenarzysta i reżyser teatralny, kiedy zaczął pisać komedie, pokazujące obyczajowość swojego kraju, wyśmiewając jego przywary. Robił to w iście „amerykańskim” stylu. Jego radiowe i telewizyjne występy miały zarówno swoich gorliwych zwolenników jak i zagorzałych przeciwników. Jego komediowe show „Dlaczego oni zdradzają?” do dziś wzbudza wiele kontrowersji. Spektakl oparty jest na prawdziwych historiach ludzkich niewierności. Jest również przetłumaczony na język polski. Peadar de Burca pracuje nad książką o tym samym tytule.

Od marca 2010 Peadar de Burca jest stałym felietonistą Gazety Wyborczej. Prowadzi cykl „Kocham Śląsk Jak Irlandię”, w którym opisuje własne przemyślenia na temat polskiej obyczajowości i żywo komentuje otaczającą go rzeczywistość. Jest również stałym współpracownikiem Elle Polska. Jego żona jest Polką. Na stałe mieszka w Gliwicach.

Impreza będzie biletowana. Pieniądze z przedstawienia zostaną w dużej części przekazane na remont dolnej kondygnacji Domu Polskiego.

Miejsce: Dom Polski. 20 Fitzwilliam Place, Dublin 2.
Czas: 20 maja (piątek) godz. 19:00
Wstep: 15euro (bilety do nabycia przy drzwiach przed występem)