Renowacja dolnej kondygnacji domu polskiego

​​Remont Domu Polskiego w Dublinie zakończony!​

​Po blisko ośmiomiesięcznej przerwie Dom Polski wznawia swoją działalność. Do użytku oddajemy​ ​dziewięć pomieszczeń dolnej kondygnacji budynku o łącznej powierzchni 115 m², odrestaurowaną​ ​klatkę schodową oraz nowe instalacje przeciwpożarowe i grzewcze.

Dom Polski to zabytkowa,​ ​XVIII-wieczna kamienica w centrum Dublina, klasyfikowana jako obiekt chroniony. Sprostaliśmy​ ​wszystkim wymaganiom architektonicznym i prawnym.​ ​Prace trwały jednak o cztery miesiące​ ​dłużej niż zakładano i przekroczyły planowany budżet.​ ​Remont finansowany był ze środków Ogniska Polskiego, funduszy Senatu RP, zaciągniętej​ ​pożyczki oraz wpłat indywidualnych darczyńców. Szczegółowe​ ​kwoty podamy po podsumowaniu​ ​wszystkich kosztów w specjalnym wydaniu Biuletynu Domu Polskiego.

​Teraz najważniejszym celem jest doprowadzenie obiektu do pełnej używalności. Nie byłoby to​ ​możliwe bez ofiarności naszych wolontariuszy oraz wsparcia członków Polskiego Ośrodka​ ​Społeczno-Kulturalnego (POSK) i Towarzystwa Irlandzko-Polskiego (IPS). To wyjątkowi ludzie,​ ​którzy społeczną działalność łączą z codzienną pracą zawodową i obowiązkami domowymi. Bez​ ​ich​ ​bezinteresowności i poświęcenia nie istniałby Dom Polski.​ ​Chcemy zdążyć jeszcze przed nadejściem wiosny, aby przygotować Dom Polski do uroczystości​ ​rocznicowych z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Odszukaj nas w​ ​internecie, napisz lub zadzwoń i odwiedź. Dom Polski w Dublinie trwa, działa i od trzydziestu​ ​dwóch lat służy pokoleniom Polaków w Irlandii. Drzwi otwarte, zapraszamy!


Janina Lyons
Krystyna Pycińska- Taylor
Jarosław Płachecki

Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Komunikat Ogniska Polskiego