Wernisaż w Domu Polskim.

Sztuka i korona. Uczeni mecenasi na tronie Rzeczpospolitej - konteksty literackie, muzyczne i architektoniczne

W Sobotę 16 lutego br. w Domu Polskim odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej przedstawiającej prace architektoniczne Sławomira Kaczora. Wystawę będzie można zobaczyć w każdą sobotę przez kolejny miesiąc.
Dwa niezwykłe horyzonty: sztuka i literatura. Po ich widnokręgu poprowadzą słuchaczy Sławomir Kaczor i Dariusz Mężyk. A wszystko na nutę polskiej muzyki dawnej i otoczeniu wystawy prac architektonicznych Sławomira Kaczora. „Odwiedzimy muzyczny dwór Wazów, zatrzymamy się w uczonych ogrodach Sarmackiej Augusty i w bibliotece króla Jana III. Wspólnie będziemy przemierzać Europę Stanisława I Leszczyńskiego odkrywając wizję współczesnej Unii, w jego traktacie o wieczystym pokoju. Wreszcie, by nieco odpocząć i wzbudzić ziarno refleksji w sercach, spoczniemy w gościnnych fotelach stanisławowskiego Teatru Narodowego. Życie jest podróżą, spacerem alejami i zaułkami dnia codziennego. My, pragniemy poprowadzić Państwa niezwykłym szlakiem historii” – zapewniają autorzy wystawy.
Będzie też kilka słów kilka o "Cudzie mniemanym..." Wojciecha Bogusławskiego. Kurtyna uniesie się do góry, a wraz z nią niejedno pytanie: Czy warto młodej pannie pójść za starego wdowca? Czy wierzba to dobre miejsce na kryjówkę? Czy rozumnie jest razić prądem górali? I jaki to ma związek z historią polskiego teatru?
Już teraz zapraszamy na ten niezwykły wieczór w sobotę 16 lutego do Domu Polskiego o godz. 19.00

Dariusz Mężyk (ur. 12 lipca 1984 roku w Nowym Sączu) – polonista, nauczyciel i wychowawca, autor scenariuszy teatralnych. Z zamiłowania katolicki apologeta, znawca mechanizmów działania sekt religijnych. Ciche rozmowy o meandrach duszy ludzkiej, koniecznie przy kolacji i lampce wina, uznaje za największą pasję.
Sławomir Kaczor (ur. w 1974 roku), historyk, nauczyciel, wykładowca na Uniwersytecie III Wieku, przy Akademia-Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Specjalizuje się w kulturze epoki napoleońskiej. Uwielbia spacery alejami myśli filozoficznej Hegla i Tischnera. Przede wszystkim jednak jest twórcą miniaturowego świata z brystolu-autorskiej wizji miasta wyobrażonego, w której jak w soczewce skupia się i odbija piękno polskiej kultury i historii.

Wernisaż wystawy prac architektonicznych Sławomira Kaczora
Sobota 16 luty 2019
Godz. 19.00
Wstęp wolny
Dom Polski , 20 Fitzwilliam Place, Dublin 2.
Wystawę można oglądać w kolejne soboty do 16.03 2019.
Zobacz wydarzenie na FB

plakat