Pożegnanie Jana Kamińskiego

Drodzy Państwo,

Ze smutkiem zawiadamiamy, że we wtorek 21 maja zmarł Jan Kamiński (Chaim-Srul Zybner). Jan był współzałożycielem Towarzystwa Irlandzko-Polskiego i pierwszym Prezesem Towarzystwa. Podczas wizyty Ojca Św. Jana Pawła II Jana w r.1979 przemówił do Ojca Św.na Audiencji dla Polaków w ogrodzie Nuncjusza papieskiego. Jan był aktywnym członkiem Towarzystwa przez wiele lat do czasu gdy jego zdrowie się pogorszyło w latach 2014/15.

W roku 1946 Jan przyjechał do Wielkiej Brytanii jako młody chłopak z Drugim Korpusem Armii Generała Andersa. Za pomocą Polaków na emigracji ukończył szkołę średnią. Dostał stypendium od Fundacji Veritas na studia w Irlandii. Studiował w Corku a potem przeniósł się do Trinity College w Dublinie gdzie ukończył studia z ekonomii i polityki. Pracował jako właściciel restauracji a potem miał nocny klub. Założył agencję podróży „Concorde Travel” która prosperowała i sprzedał ją i przeszedł na emeryturę ale interesował się dalej biznesem w dziedzinie konstrukcji budowlanej w Polsce i w Niemczech.

Jan urodził się Biłgoraju, w małym mieście w południowo-wschodniej części Polski. Od powstania miasteczka w 16. wieku ważną część społeczności tworzyli Żydzi. Jan nie mówił o swoim żydowskim dziedzictwie przez wiele lat aż do 2013r. gdy podzielił się swoimi wspomnieniami w programie radiowym „Liveline RTE Radio”; tematem programu byli irlandzcy więźniowie wojenni podczas II wojny światowej. Jan mówił o tym jak przeżył wojnę jako sierota gdy jego rodzina była zabita przez Niemców, którzy wkroczyli do Biłgoraju w listopadzie 1942r. zabijając prawie, że całą ludność żydowską miasteczka. Jan do czasu śmierci był najdłużej żyjącym Polakiem w Irlandii. W latach 60-tych chętnie organizował, wraz z żoną Margaret, spotkania w swojej restauracji dla naszej małej Polonii składającej się głównie ze studentów. Później gościli powoli rosnącą Polonię na wspólnych wigiliach w swoim domu.

Jan był dobrze znaną osobą w Irlandii. Był bardzo inteligentny, miał błyskotliwy umysł i poczucie humoru. Nieraz zatrudniał nowo przybyłych Polaków z Polski.

Nabożeństwo pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek 27 maja o godz 10.00, w Wiktoriańskiej Kaplicy na Mount Jerome cmentarzu.

Współczujemy Jana dzieciom Orli, Jadzi i Jasiowi wraz z wnukami Jana.

R.I.P.

Zarząd POSKu