ODDALENIA - ISFFO 2019


XI edycja Gali Finałowej International Short Film Festival Oddalenia.


Już teraz warto zarezerwować sobie sobotni wieczór 15 czerwca 2019, , aby odwiedzić Dom Polski w Dublinie. O godzinie 19.00 rozpocznie się Gala Finałowa IFFSO 2019. To wyjątkowy festiwal, który łączy miłośników kina krótkometrażowego już od jedenastu lat.

Zastanawiam się czemu ten festiwal jest tak wyjątkowy?
Dlaczego warto być na Gali finałowej International Short Film Festival Oddalenia 2019?
Powodów jest kilka. Przede wszystkim repertuar festiwalu składa się z filmów, które zostały przysłane z różnych części świata. W tym roku będą prezentowane filmy z Hiszpanii, Indii, Irlandii i Polski. Do walki o Grand Prix festiwalu stają zarówno zawodowcy, jak i amatorzy, ponieważ każdy reżyser mógł przysłać swój film. Komisja selekcyjna wybrała te najlepsze. Finałowa dziesiątka będzie zaprezentowana na festiwalu.

Jury w międzynarodowym składzie pod przewodnictwem Cóilína Ó Scolaí, przydzieli i wręczy nagrody. Nagrody przydziela również publiczność na drodze głosowania. To bardzo ważny moment dla wielu twórców. Dla młodych stażem filmowców, to duża zachęta na początek nowej drogi zawodowej. Natomiast dla twórców, którzy filmy robią od wielu lat, jest to często potwierdzenie, że kiedyś dokonali dobrych wyborów w życiu. A przede wszystkim jest to bardzo przyjemny moment. Na tym festiwalu nawet widzowie dostają nagrody. Honorowym członkiem Jury jest pani konsul Katarzyna Kasperkiewicz.

Gala finałowa jest podzielona na trzy części: projekcja filmów, występ artystyczny i rozdanie nagród. W tym roku postawiliśmy na młodych lub mało znanych jeszcze twórców. Statuetkę Grand Prix według własnego projektu przygotowała Wiola Rat, studentka drugiego roku National College of Art and Design w Dublinie. Kacper Jaroszyński będzie w podwójnej roli. Zaprezentuje wykonany przez siebie bodhrán i zagra mini koncert na tym instrumencie. Dodatkowo będzie autorem relacji zdjęciowej z festiwalu. Natomiast ściany Domu Polskiego ozdobiła wystawa Katarzyny Wołkowyckiej, malarki, animatora kultury i art terapeutki.

Festiwal łączy ludzi filmu, miłośników sztuki, ale przede wszystkim ludzi dobrej woli. W zeszłym roku w trakcie festiwalu zbieraliśmy pieniądze na renowację Domu Polskiego . W tym roku zbieramy pieniądze na rehabilitację Wioletty Szyłejko. W 2017 roku ta młoda kobieta miała wypadek samochodowy. Była wtedy w ciąży. Pomimo śpiączki, lekarze podtrzymali ciąże i doprowadzili do narodzin dziecka, malutkiej Natalii. Po dłuższym czasie udało się również wybudzić Wiolettę. Wciąż jednak przebywa w szpitalu i wymagana jest rehabilitacja. My jako twórcy festiwalu, chcemy aby serca naszych widzów się połączyły. W trakcie festiwalu będzie przygotowane specjalne stanowisko, gdzie będzie można kupić książki i rysunki lub po prostu złożyć dotację.

Projekt jest współfinansowany z funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.


Czas i miejsce akcji:
Dom Polski, 20 Fitzwilliam Place, Dublin 2.
Sobota, 15 czerwca 2019, Godz. 19.00
WSTĘP: 5 Euro