Pierre Zakrzewski ginie pod Kijowem.


14 marca 2022 roku zginął pod Kijowem irlandzki fotoreporter wojenny, Pierre Zakrzewski. Pierre (55), syn Polaka AndrzejaZakrzewskiego i Francuzki Marie-Ange, wychowany w Irlandii, pracując dla Fox News, stracił życie trafiony odłamkiem pocisku artyleryjskiego. Wraz z nim zginęła także młoda ukraińska dziennikarka, a inny amerykańsko-brytyjski dziennikarz został ciężko ranny. 


Rodzina Zakrzewskich była częścią polsko-irlandzkiej społeczności od lat 70. ubiegłego wieku, uczestnicząc w wielu polskich tradycyjnych wydarzeniach. Gdy nadszedł czas Solidarności, Andrzej z żoną przyjmowali w swoim pięknym domu, który sam zaprojektował, Polaków mieszkających w Irlandii. Niezapomniana była msza odprawiona w ich domu na upamiętnienie Kardynała Wyszyńskiego w 1981 roku.


W latach 80. grupa Polaków w Dublinie zaczęła poszukiwać odpowiedniego domu na działalność polonijną. W 1986 roku nadeszła taka okazja: dzięki zapisowi testamentowemu Wandy Petronelli Brown zakupiono dom przy ulicy 20 Fitzwilliam Place, Dublin 2. Andrzej Zakrzewski, jako architekt, zajął się odnową tego georgiańskiego budynku, przywracając go do dawnej świetności. Budynek ten jest znany od tego czasu jako Dom Polski w Dublinie.

W najbliższych dniach Rodzina Zakrzewskich będzie żegnać Syna, Brata, Męża, Wuja, grzebiąc jego ludzkie prochy obok prochów ojca. Cała Irlandia też złoży hołd synowi tej ziemi. My w Domu Polskim również skłaniamy czoło w tych tragicznych dniach, solidaryzujemy się w bólu z Rodziną śp. Pierre’a.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!!!
Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny.


Msza Żałobna odbędzie się we wtorek 29 marca 2022r. o godz. 10:00 w Church of Our Lady of Perpetual Succour, Foxrock, Dublin 18.
Link do transmisji Mszy Żałobnej: https://www.churchservices.tv/foxrock