Wydarzenia POSKowe w 2008„POSKowe podróże” - Refleksje z podróży po Maroku
22 listopada 2008,
W sobotę 22 listopada o godz.18.30 Andrzej Lichy i Marek Kopeć przedstawią nam „Refleksje z podróży po Maroku”. Będzie to fascynująca wędrówka po zakątkach Atlasu Wysokiego i Sahary.


Walne Zebranie POSK-u
15 listopada 2008,
Uwaga! Zbliża się data Walnego Zebrania POSK-u: sobota 15 listopada, godz.18.00. Apelujemy do wszystkich członków POSKu o liczne stawienie się na to doroczne jakże ważne spotkanie. Osoby zainteresowane wejściem do Zarządu proszone są o przekazanie pisemnego zgłoszenia swojej kandydatury do mnie na adres POSK-u w terminie nie późniejszym, niż trzy dni przed Walnym Zebraniem.


Promocja książki: Generał brygady, Brig. Generał Józef Marian Smoleński (1894-1978) "Osmy Ułan Beliny".
14 listopada 2008,
W piątek 14 listopada o godz.18.30, Towarzystwo Irlandzko-Polskie i Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny zapraszają na promocję książki: Generał brygady, Brig. Generał Józef Marian Smoleński(1894-1978) "Osmy Ułan Beliny". 

W spotkaniu wezmą udział Prof. Maciej Smoleński, syn generała, Dr. Grzegorz Nowik, Wojskowe Biuro Badań Historycznych w Warszawie, Przewodniczący-Pan Juliusz L. Englert.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tym ciekawym wieczorze.


Święto Niepodległości w Domu Polskim
8 listopada 2008, 
Święto Niepodległości uczcilismy w sobotę 8 listopada o godz.18.00 recitalem piosenki autorskiej i poetyckiej Marcina Skrzypczaka. Marcin Skrzypczak, który przybyl do Dublina dzięki uprzejmości Konsulatu, to młody muzyk i poeta, wirtuoz gitary, zwycięzca licznych konkursów poezji śpiewanej, zdobywca wielu nagród i wyróżnień, np. I Nagroda na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Studenckiej we Wrocławiu w 2008, ulubieniec publiczności.


Dzień Zaduszny - wyjazd na groby Polaków w Irlandii
2 listopada 2008, 
2 listopada w Dzień Zaduszny, według polskiej tradycji, odwiedzilismy groby Polaków w Irlandii. Odwiedzilismy grób śp.Wandy Petronelli Brown, której to zawdzięczamy Dom Polski, miejsce spoczynku naszego nieodżałowanego duszpasterza polonijnego, śp.ks.Andrzeja Pyki oraz grób śp.Henryka Lebiody, wieloletniego Prezesa Towarzystwa Irlandzko-Polskiego i POSKu. Bylismy na 3 dublińskich i poddublińskie cmentarzach.


Wieczór „Poezji i Muzyki” Czarka Waloszka i HOPS
18 października 2008,
W sobotę 18 października od godz.18.30 Wędrowna Grupa Muzyczno-Poetycka HOPS zorganizowala warsztaty poezji i muzyki.


„POSKowe podróże” – Wieczór opowiesci o słonecznej Portugalii.
11 października 2008, 
Lech Szczeciński, który już tak ciekawie opowiadał o swych pierwszych wrażeniach z Paryża, tym razem zorganizowal na wieczór o słonecznej Portugalii.


Wieczór informacyjny pod tytułem „Czy musisz płacić za leki?”
4 października 2008,
Czasem jednak „rzeczywistość skrzeczy” i dlatego może warto bylo przyjść na wieczór informacyjny pod tytułem „Czy musisz płacić za leki?”, który poprowadzila mgr Iwona Pachoł, farmaceutka pracująca w Irlandii od trzech lat.


Wieczór „Poezji i Muzyki” Czarka Waloszka
27 września 2008,
W Domu Polskim, grupa HOPS zorganizowala kolejny wieczór „Poezji i Muzyki” naszego znanego już impresaria i muzyka Czarka Waloszka z jego grupą.


Anna Dymna w Domu Polskim - Inauguracją Salonu Poezji
20 wrzesnia 2008, 
Już po raz drugi w tym roku, w Domu Polskim zawitala Anna Dymna, tym razem z inauguracją swojego Salonu Poezji. W recytacji wierszy usłyszelismy też Jacka Romańskiego. Anna Dymna przez swoją Fundację „Mimo Wszystko” wspomaga niepełnosprawnych. Przyjechala do Dublina na zaproszenie Korpusów Pokoju z poparciem Konsulatu Polskiego.


Poetycki wieczor Wojciecha Borosa
19 września 2008,
W piątek 19 września o godz. 19.00 bylo nam bardzo miło gościć poetę z Gdańska, Wojciecha Borosa. Wojciech Boros – współtwórca Inicjatywy Poetyckiej „Almanach”, zdobywca „Czerwonej Róży”(1996), członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, publikował swoje utwory w wielu czasopismach, często awangardowych oraz w licznych antologiach. Wydał tomy wierszy „Nierealit górski”(1997), „Jasne i Pełne” (2003) i „Złe zamiary” (2008). Ten ostatni tomik byl promowany na naszym spotkaniu z Poetą.Strona p. Wojciecha Borosa: http://borosw.webpark.pl


„POSKowe podróże” – Wieczor opowiesci o wyspach Indonezji
13 wrzesnia 2008, 
Na kolejny wieczór z cyklu „POSKowe podróże”, Tomek Machura pokazal zdjęcia i opowiedzial o wakacyjnej wyprawie po wyspach Indonezji.
Uroczysta Msza Święta pamięci śp. Ks. Andrzeja Pyki w Domu Polskim


Rocznica smierci Ks. Andrzeja Pyki
12 lipca 2008, 
W Polskim Domu uczcijismy pamięć Ks. Andrzeja Pyki w sobotę 12 lipca o godz.18.00 Mszą Św. w Jego intencji. Po Mszy Św. wspominalismy Jego życie i te cenne chwile tutaj w Irlandii, które było dane nam spędzić w Jego obecności.


Paryż – pierwsze spojrzenie
26 lipca 2008, 
W połowie letniej „kanikuły” wszystkich amatorów francuszczyzny, paryskich uroków i nastrojowych melodii znad Sekwany zaprosilismy na wieczór „Paryż- pierwsze spojrzenie”. W sobotę 26 lipca o godz.18.30 Lech Szczeciński podzielil się swoimi wrażeniami (i zdjęciami) z wizyty w tym najbardziej romantycznym mieście świata. „Alors, à bientôt!”

Spotkanie z panem Krzysztofem Schrammem prezes Fundacji Kultury Irlandzkiej w Poznaniu
3 lipca 2008, 
W czwartek 3 lipca o godz.19.30 powitalismy w POSK-u niezwykłego Gościa, Człowieka – Legendę, który ma doniosły wkład w rozwój stosunków polsko-irlandzkich, jest pionierem promowania Irlandii w Polsce i który już od ponad 20 lat działa na rzecz przybliżania Irlandii Polakom i zbliżania obydwu narodów, Krzysztofa SCHRAMMA z Poznania. Pan Krzysztof, prezes Fundacji Kultury Irlandzkiej od 2003 roku, z zawodu jest historykiem i nauczycielem historii w jednym z poznańskich liceów. Jest współautorem pierwszego polskiego przewodnika po Szmaragdowej Wyspie (Seria Pascal).


Uroczysta Msza Święta pamięci śp. Ks. Andrzeja Pyki w Parafi pw Our Lady of Victories
27 czerwca 2008, 
Mija już rok, gdy odszedł od nas na zawsze nasz ukochany duszpasterz polonijny, śp. Ks. Andrzej Pyka. Uroczysta Msza Św. odbyla się w jego byłej irlandzkiej parafii pw. Our Lady of Victories, Pearse St., Sallynoggin, Co Dublin w piątek 27 czerwca o godz.18.30.

Praca w Kanadzie - spotkanie informacyjne
16 czerwca 2008
Kanadyjska firma rekrutacyjna EURO LABOUR INFUSION zaprasza na spotkania informacyjne na temat atrakcyjnych ofert pracy w zachodniej Kanadzie i możliwości emigracji do Kanady. Spotkania odbędą się w poniedziałek, 16 czerwca o godz. 18.00 i 20.00 w POSK. Wstep wolny.
Wiecej informacji na stronie: www.pracawkanadzie.com.


Dzien Dziecka w POSK-u
1 czerwca 2008
Dzieci członków POSK-u i z Poskowej szkółki sobotnio-niedzielnejbędą bawiły się u nas jak co roku w Dzień Dziecka w niedzielę 1 czerwca.


Przygody w Polsce lat 90-tych – spotkanie z Tomem Galvinem
23 maja 2008
Urządza wycieczki do supermarketu i na Grabarkę. Doświadcza spotkań wigilijnych i przy kieliszku. Nauczyciel angielskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim, dziennikarz "The Warsaw Voice" i Radia Polonia, czyli Tom Galvin w Polsce w latach 1994-1999. 23 maja o godzinie 19.00 autor "There's an egg in my soup...and other adventures of an Irishman in Poland" spotka się z polskimi i irlandzkimi czytelnikami w Domu Polskim w Dublinie.

Tom Galvin pracuje obecnie jako redaktor "Polskiego Heralda", dodatku do "Evening Herald". Mieszka w Wicklow wraz ze swoją żoną Asią, którą poznał podczas pobytu w Polsce. "There's an egg in my soup" ukazała się po powrocie do Irlandii i spotkała z bardzo przychylnym przyjęciem irlandzkich recenzentów. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz zdjęć Polski z lat 80 i 90. Wszystkie osoby, które chciałyby zaprezentować swoje fotografie prosimy o kontakt: visa@dublin.polemb.net.


Majówka w POSK-u
17 maja 2008
Nasze spotkania towarzyskie cieszą się wielką popularnością. W sobotę 17 maja zapraszamy na przyjęcie ogrodowe - „Majówkę” ogodz 19.00. Prosimy o skontaktowanie się z Leszkiem Lulą, tel: 085 1454511 lub z Zenkiem Pomykałą, tel: 086 227 1094.Koszt wieczoru wynosi 7 euro.Ilość osób jest ograniczona.


Koncert „Night Shift”
10 maja 2008
Z wielką przyjemnością zapraszamy na inaugaracyjny koncert grupy „Night Shift”, który odbędzie się w Domu Polskim 10 maja o godz.19.30.Sylwek Ochmański jest już nam dobrze znany ze swego wspaniałego „jazzowania” na fortepianie.W grupie jest też Marian Polak, gitara basowa i Marcin Helak,perkusja.W programie będą standardy jazzowe i bossanova.


Święto Konstytucji 3 Maja
3 maja 2008
Święto Konstytucji 3 Maja uczcimy w Domu Polskim najpierw koncertem znanej irlandzkiej harfistki, śpiewaczki i kompozytorki Madeleine Doherty o godz.19.30.W repertuarze muzyka irlandzka XVIII wieku z elementami muzyki polskiej w brzmieniu irlandzkiej harfy strunowej.Nie zabraknie też polskich pieśni patriotycznych podczas naszej uroczystości. Przewidziana jest lampka wina – dzięki uprzejmości Ambasady Polskiej.Uwaga! Dyżuru tego dnia nie będzie, jako że to jestSwięto Narodowe.


„Dwie Fale” - spotkanie z Ojcem Marcinem Lisakiem
25 kwietnia 2008
W piątek 25 kwietnia o godz. 20.00 zapraszamy na spotkanie z Ojcem Dominikaninem Marcinem Lisakiem, podczas którego O.Marcin zaprezentuje nam swoją książkę „Dwie Fale”. Książka zawiera kazania O.Marcina oraz opis jego rozmów z Polakami w Irlandii.


Warsztaty muzyki i poezji
5 kwietnia 2008
Grupa muzyczno-poetycka HOPS i POSK serdecznie zapraszaja do Domu Polskiego, 20 Fitzwilliam Place, Dublin 2, w sobote 5 kwietnia w godzinach od 14-tej do wieczora na WARSZTATY MUZYKI I POEZJI.
Do milego zobaczenia!!!


Spotkanie z Magdalena Orzel - autorka ksiazki "Dublin. Moja polska karma"
22 lutego 2008, 
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z pisarka Magdalena Orzel, które odbedzie sie 22 lutego o godzinie 19 w siedzibie Polskiego Osrodka Spoleczno-Kulturalnego (POSK ) przy 20 Fitzwilliam Place, Dublin 2.

"Dublin. Moja polska karma" to zbiór blyskotliwych reportazy o losach polskiej emigracji w stolicy Irlandii. Ksiazka ukazuje irlandzka impresje z zycia Dublina oraz rzeczywistosc widziana oczami najmlodszej polskiej emigracji. Malgorzata Orzel porównuje Polaków i Irlandczyków, którzy po raz pierwszy w historii znalezli sie tak blisko siebie, pokazuje codzienne zmagania, sympatie, stereotypy, uprzedzenia i obserwacje. Jak chocby ten na temat irlandzkiego i polskiego chleba na wyspie: " A teraz? Po pierwsze, mamy polskie piekarnie, samochody dostawcze z napisem "Tradycyjny Polski Chleb" jezdza po calej Irlandii, starajac sie dogodzic rozsianym na wyspie Polakom. Irlandczycy nie do konca rozumieja, o co nam chodzi z tym chlebem. Pokazuja swoje wypieki, czyli chleb tostowy, który jest miekki jak papier, polykasz go jak sflaczala gabke i zadna miara nie mozesz sie nim nasycic ani rozsmakowac."

Autorka Magdalena Orzel jest absolwentka polonistyki i filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i od 3 lat mieszka w Dublinie. "Dublin. Moja polska karma" to jej debiut literacki, który poczatkowo mial byc pojedynczym "luznym" felietonem, a ostatecznie przybral forme 167 stronnicowego zbioru.Wsród uczestników spotkania autorskiego rozlosowane zostana 3 egzemplarze ksiazki.

Jednoczesnie goroaco zachecamy do wlaczenia sie do programu imprezy. Zapraszamy do nadsylania zdjec Irlandii widzanej Panstwa oczami, które zostana zaprezentowane podczas spotkania (pokaz multimedialny). Prosimy o nadsylanie zdjec na adres mailowy: dublin_polskakarma@o2.pl do 20.02.2008.


KOLĘDOWANIE I OPŁATEK W WIGILIĘ TRZECH KRÓLI
5 stycznia 2008
Na dobry początek Nowego Roku zorganizowaliśmy w Domu Polskim mszę świętą, wspólne kolędowanie i dzielenie się opłatkiem. Mieliśmy okazję wymienić się nie tylko życzeniami, ale także poświątecznymi nowinkami. Nie obyło się również bez spontanicznego koncertu pieśni patriotycznych!Wydarzenia POSKowe w 2007
Wydarzenia POSKowe w 2006