Wydarzenia POSKowe w 2007PRZERWA ŚWIĄTECZNA
22-31 grudnia 2007
Jak co roku daliśmy sobie, naszym przyjaciołom i znajomym przerwę na rodzinne wyjazdy i intensywne świąteczne przygotowania. Dom Polski był więc zamknięty w soboty 22 i 29 grudnia.


ŚWIĘTY MIKOŁAJ W DOMU POLSKIM
9 grudnia 2007
Specjalnie dla najmłodszych bywalców Domu Polskiego, czyli dzieci z naszej weekendowej szkoły, zaprosiliśmy prawdziwego polskiego Świętego Mikołaja. Odziany w biskupi strój krzepki „staruszek” wzbudził wśród maluchów wiele emocji. Każdemu z nich poświęcił dużo uwagi i obdarzył prezentem. Radości było co niemiara…


ANDRZEJKI W DOMU POLSKIM
1 grudnia 2007
Pragnąc uczcić dzień świętego Andrzeja zgodnie z polską tradycją spotkaliśmy się wieczorową porą na lanie wosku, smaczne przekąski oraz wielogodzinne taneczne pląsy przy wyłącznie polskich przebojach. Z utęsknieniem czekamy na kolejną tego typu imprezę.


SYCYLIA W OCZACH „SIWEGO DYMU”
24 listopada 2007
W słotny listopadowy wieczór zaprzyjaźniona z nami grupa turystyczna pod nazwą „Siwy Dym” podzieliła się wrażeniami z tegorocznej podróży na słoneczną wyspę – Sycylię.Podczas pokazu przezroczy podróżnicy zaprezentowali liczne slajdy, które okrasili ciekawymi komentarzami dotyczącymi tegoż przepięknego zakątka Europy.


WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW POSK-u
4 listopada 2007
Jak co roku jesienią odbyło się Walne Zebranie członków Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Dublinie. Prezes, Honorowy Sekretarz i Skarbnik zdali relacje z działalności organizacji w minionym roku, po czym dokonano zmian w składzie Zarządu. Mamy trzech nowych członków Zarządu. Z pewnością wniosą oni dużo świeżej energii i pomysłów do organizacji oraz zrealizują nowe projekty. Powodzenia!


„POLSKIE LOSY, POLSKIE ŚLADY: GROBY POLAKÓW W PARYŻU I DUBLINIE” – ODCZYT ANNY MAJEWSKIEJ
27 października 2007
Z okazji miesiąca pamięci narodowej, jakim jest listopad, pragnąc uczcić pamięć Tych, co odeszli zorganizowaliśmy w Domu Polskim wieczór zatytułowany „Polskie losy, polskie ślady: groby Polaków w Paryżu i w Dublinie”. Na tę okazję odczyt przygotowała i zaprezentowała Anna Majewska - polska dziennikarka z Paryża. Swą prezentację wzbogaciła pięknymi zdjęciami. O losach Polaków, którzy odeszli w Dublinie opowiedziała Janina Lyons. Zebrani przeżyli chwile zadumy, podczas których szczególnie ciepło wspominali Rodaków znanych im osobiście.


„FRAGILE” – WYSTAWA MALARSTWA MILENY RYZNAR
13-21 października 2007
Podczas jesiennych chłodów z wielką przyjemnością zorganizowaliśmy wystawę ciepłych obrazów Mileny Ryznar, młodej krakowskiej malarki i psychologa. Wystawa zatytułowana „Fragile” obfitowała w wizerunki różnych faz życia kobiety, przedstawione w różnorodnych technikach. Gorąco polecamy odwiedzenie strony internetowej Mileny celem bliższego poznania Jej prac:
www.milena.netgaleria.pl.


OTWARCIE NOWEJ SIEDZIBY PORADNI PSYCHOLOGICZNEJ DUBLIN
5 października 2007
Reprezentant POSK-u został zaproszony na oficjalne otwarcie nowej siedziby Poradni Psychologicznej Dublin. Z radością przyjęliśmy wiadomość o pozyskaniu przez polskich psychologów właściwej placówki. Lekarze dusz będą teraz przyjmować w odpowiednio do tego wyposażonym budynku przy 41 Upper Gardiner Street, Dublin 1.Ich praca, tak potrzebna wielu Polakom przebywającym w Irlandii cieszy się naszym dużym szacunkiem. Życzymy im pomyślnego rozwoju i realizacji swych ambitnych planów.


SPOTKANIE Z PREZYDENTEM IRLANDII
4 października 2007
Reprezentant POSK-u został poproszony o oficjalne powitanie Prezydent Irlandii Pani Mary Mc Aleese na spotkaniu organizowanym przez Immigrant Council of Ireland, poświęconym imigrantom, a w szczególności korzyściom wynikającym z ich obecności w Irlandii. Pani prezydent bardzo ciepło wypowiedziała się na temat nowo przybyłych mieszkańców wyspy oraz niezwykle mile przyjęła pozdrowienia od reprezentanta polskiej społeczności.


DODATKOWE GODZINY OTWARCIA DOMU POLSKIEGO
Październik 2007
Dzięki finansowemu wsparciu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem Wspólnoty Polskiej otwieramy szerzej podwoje Domu Polskiego. Do końca 2007 roku Dom będzie dodatkowo otwarty w: poniedziałki (15.00-20.00), środy (15.00-20.00) oraz soboty (10.00-15.00). W tym czasie można uzyskać użyteczne dla Polaków informacje (osobiście bądź telefonicznie: (01) 676 25 15) i doraźną pomoc (pisanie cv, pism etc.) oraz skorzystać z biblioteki.


POLSKA WYCIECZKA PO WIĘZIENIU KILMAINHAM GAOL
30 września 2007
Korzystając z nadarzającej się okazji, iż Polka – Sabina Wasik pracuje jako przewodnik w słynnym irlandzkim więzieniu Kilmainham Gaol, zorganizowaliśmy pod Jej przewodnictwem wycieczkę. Kilkudziesięcioosobowa grupa Rodaków spędziła około godziny w przepastnych murach byłego więzienia, wysłuchując w ojczystym języku pasjonujących historii z nim związanych. Dzięki uprzejmości muzeum, grupa skorzystała z darmowej obsługi. Pani Sabinie jeszcze raz dziękujemy za świetną organizację imprezy.


PRELEKCJA SABINY WASIK POŚWIĘCONA GENERAŁOWI ANDERSOWI
29 września 2007
Z okazji ogłoszonego przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej roku 2007 Rokiem Generała Władysława Andersa, zorganizowaliśmy w Domu Polskim wieczór poświęcony temu wybitnemu dowódcy i politykowi. Obszerny i ciekawy wykład wygłosiła Sabina Wasik – historyk i dziennikarka. Zgromadzeni słuchacze nagrodzili świetnie przygotowaną prelegentkę dużymi brawami.


III ZJAZD POLONII I POLAKÓW Z ZAGRANICY
22-26 września 2007
We wrześniu Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, największa organizacja polska zajmująca się Polonią i Polakami przebywającymi poza granicami Polski zorganizowała zjazd reprezentantów polonijnych z całego świata.
Pięciodniowy intensywny program obfitował w wydarzenia kulturalne, liczne obrady dotyczące losów Polaków na obczyźnie oraz inne ciekawe wydarzenia.
Wśród licznej grupy zaproszonych Polaków z Irlandii znalazł się przedstawiciel POSK-u. Bardzo miło było zobaczyć setki działaczy polonijnych ze wszystkich zakątków świata.


SPOTKANIE Z PREZYDENTEM POLSKI
19 września 2007
Reprezentant POSK-u uczestniczył w spotkaniu z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, jakie odbyło się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Spotkanie poświęcone było znalezieniu rozwiązań mających na celu zachęcenie Polaków z zagranicy do powrotu do Ojczyzny. Głos zabrali lokalni przedstawiciele władz, którzy wyrazili poważne zaniepokojenie skalą zjawiska emigracji Polaków, jakie miało miejsce w ostatnich latach.


NABÓR DZIECI DO PRZEDSZKOLA W DOMU POLSKIM
19 września 2007
Wznowiliśmy niedzielne zajęcia dla przedszkolaków (wiek: 2-6 lat), w czasie których dzieci pod okiem wykwalifikowanej nauczycielki z Polski uczą się polskich wierszyków, piosenek, zabaw i gier oraz rysują i słuchają bajek. W trakcie zajęć rodzice integrują się przy kawie i herbacie. W związku z planowanym podziałem na dwie grupy wiekowe: 2-3 oraz 4-6 lat, ogłaszamy nabór do obu grup wiekowych. Zajęcia odbywają się w niedziele w godzinach od 12.00 do 13.00. Obowiązuje drobna opłata na pokrycie kosztów nauczycielki (€5 za 1 dziecko, €8 za dwoje). Zainteresowanych rodziców prosimy o przesłanie e-maila z podaniem imienia i wieku dziecka do Gosi: mafd@eircom.net lub przyjście na zajęcia o godz. 12.00 w niedzielę do Domu Polskiego, 20 Fitzwilliam Place, Dublin 2.


SPOTKANIE IRLANDZKIEJ POLICJI Z NOWYMI SPOŁECZNOŚCIAMI
13 września 2007
Reprezentant POSKu wziął udział w kolejnym spotkaniu lokalnej policji z przedstawicielami różnych nacji. Przedstawiono nam dotychczasowe działania Gardy mające na celu zbliżenie się do nas oraz poznanie potrzeb nowych społeczności etnicznych zamieszkujących Irlandię. W przyjaznej otwartej atmosferze dyskutowano o wielu kwestiach, z jakimi borykają się uczestnicy spotkania oraz ich rodziny i znajomi.


INAUGURACJA DZIAŁALNOŚCI PEACE CORPS LOCALISE - POLISH GROUP PRZY IRLANDZKICH KORPUSACH POKOJU
12 września 2007
Przedstawiciele POSKu uczestniczyli w uroczystej inauguracji działalności zespołu Rodaków pn. Peace Corps Localise - Polish Group, którzy oficjalnie zainicjowali swój udział w akcjach społecznych prowadzonych w ramach struktur irlandzkich Korpusów Pokoju, organizacji liczącej już sobie 35 lat. Pełnym zapału polskim społecznikom życzymy powodzenia w realizacji ich ambitnych planów.


JĘZYK ANGIELSKI DLA MIGRANTOW W IRLANDII
11 września 2007
Immigrant Council of Ireland zorganizował spotkanie celem przedyskutowania konieczności wprowadzenia programów nauczania języka angielskiego dla migrantów w Irlandii. Reprezentant POSKu uczestniczył w rozmowach, podczas których analizowano wagę tejże sprawy oraz analizowano i rekomendowano sposób, w jaki należałoby zaspokoić ich lingwistyczne potrzeby.


„JEJ PORTRET” - RECITAL KAMILA DRELICHOWSKIEGO PRZY AKOMPANIAMENCIE FORTEPIANOWYM SYLWESTRA OCHMAŃSKIEGO
18 sierpnia 2007
Przy blasku świec, niejednej lampce wina oraz w przemiłej atmosferze wysłuchaliśmy wielu polskich lirycznych przebojów w wykonaniu Kamila Drelichowskiego – wokalisty uczestniczącego w wielu imprezach estradowych w Polsce. Akompaniował Mu nasz ulubiony pianista Sylwester Ochmański. Tematem przewodnim koncertu zatytułowanego „Jej portret” były kobiety. Wielogodzinny występ przerodził się w pełne fantazji pląsy. Wytworzona atmosfera pozostanie nam na długo w pamięci. Serdecznie dziękujemy.


POSK DLA FORFÁS
14 sierpnia 2007
Forfás czyli irlandzka agencja rządowa zajmująca się doradztwem w zakresie przedsiębiorczości, handlu, nauki, technologii oraz innowacji zaprosiła do konsultacji działaczy imigracyjnych, w tym reprezentanta POSKu. Celem spotkania było przedyskutowanie socjoekonomicznych scenariuszy dla Irlandii. Omawialiśmy m.in. wizję Zielonej Wyspy w 2025 roku. Jedną z głównych konkluzji było właściwe wykorzystanie potencjału, jaki stwarza liczna grupa obcokrajowców mieszkających na Wyspie…


„GDZIE SIĘ PODZIAŁY TAMTE PRYWATKI?” - IMPREZA W DOMU POLSKIM
4 sierpnia 2007
Wakacyjna atmosfera sprawiła, że dla Rodaków spragnionych tańca przy polskich przebojach zorganizowaliśmy prawdziwą prywatkę. Nasz Dom wypełnił się po brzegi amatorami rodzimych szlagierów. Śpiewający na żywo laureat „Szansy na sukces” Kamil Drelichowski okazał się świetnym wodzirejem, który rozpalił w gościach słowiańskiego ducha tańca. W przerwach pełnej fantazji wielogodzinnej imprezy zebrani konsumowali liczne typowo prywatkowe przekąski oraz pili wino… Radości było co niemiara …


WAKACYJNA PRZERWA
Sierpień 2007
Jak co roku zarządziliśmy miesięczną przerwę w naszych sobotnich spotkaniach w Domu Polskim. Wielu naszych stałych bywalców odwiedziło w tym czasie Ojczyznę i zobaczyło czekające tam na nich Rodziny. Dla tych, którzy pozostali na Zielonej Wyspie zaplanowaliśmy dwa weekendowe wieczory o charakterze rozrywkowym. W końcu to okres wakacyjny…


POSK I IPS ŻEGNAJĄ PANIĄ KONSUL MAŁGORZATĘ KOZIK WRAZ Z MĘŻEM
29 lipca 2007
Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Dublinie (POSK) oraz Towarzystwo Irlandzko-Polskie (IPS) pożegnały dziś Panią Małgorzatę Kozik wraz z Małżonkiem – panem Jackiem. Państwo Kozikowie spędzili w Irlandii 5 lat, zajmując się ogromem spraw szybko napływających po wejściu Polski do Unii Europejskiej Polaków. Długo pozbawieni wsparcia dzielnie borykali się we dwójkę z masowymi przypadkami wymagającymi pomocy konsularnej. Znaleźli również czas, aby regularnie odwiedzać Dom Polski. Dziękujemy im za wszystko i życzymy powodzenia w życiu osobistym i w nowym miejscu pracy.


KONSULTACJE DOTYCZĄCE POLITYKI ROZWOJU I INTEGRACJI DLA MIASTA DUBLINA
25 lipca 2007
Reprezentant POSKu został powtórnie zaproszony do konsultacji dotyczących opracowywanej obecnie polityki dotyczącej imigrantów. Tym razem działacze organizacji reprezentujących mniejszości narodowe zamieszkałe w Irlandii skupiali się na zbudowaniu lokalnych struktur instytucjonalnych, które umożliwiłyby im właściwe funkcjonowanie i reprezentowanie interesów swych narodów.


POLSKOJĘZYCZNA PUBLIKACJA GARDY
23 lipca 2007
Garda, czyli irlandzka policja wychodząc naprzeciw potrzebom licznych imigrantów mieszkających na Zielonej Wyspie wydała w 12 językach, w tym polskim, broszurę zatytułowaną „Twoja policja w wielokulturowej Irlandii”. Jej uroczysta inauguracja odbyła się w siedzibie Gardy w Phoenix Parku. Dzięki publikacji możemy się z łatwością zaznajomić z podstawowymi zasadami działania lokalnej policji oraz poznać kompetencje oficerów łącznikowych ds. etnicznych, czyli policjantów odpowiedzialnych za kontakty m.in. z Polakami. Broszura dostępna jest w Domu Polskim.


DUBLIN PORT DLA POLAKOW
18 lipca 2007
Reprezentant POSKu został zaproszony jako gość honorowy do uczestnictwa w polskim wieczorze organizowanym przez Centrum Szkoleń i Rozwoju działającym na terenie portu dublińskiego. Spotkanie miało na celu zachęcenie Polaków mieszkających w Irlandii do podwyższania swoich kwalifikacji i korzystania z programów edukacyjnych i szkoleniowych w znacznym stopniu dotowanych przez irlandzki urząd pracy FÁS.


POSK GRATULUJE ARTPOLONII
13-15 lipca 2007
W lipcowy weekend byliśmy świadkami wspaniałej kulturalnej inicjatywy. W miasta Dublina - Temple Bar odbył się pierwszy festiwal polskiej kultury pod nazwą Polish pARTy Summer. Zaprezentowano na nim twórczość różnorodnych polskich artystów mieszkających w Irlandii. Mieliśmy też ogromną przyjemność gościć ich w Domu Polskim, gdzie w mniej formalnej atmosferze dali upust swej fantazji…


POKAZ SLAJDÓW Z PODRÓŻY SIWEGO DYMU
7 lipca 2007
W pierwszą sobotę lipca w Domu Polskim odbył się pokaz przezroczy z Chorwacji i Słowenii. Slajdy zaprezentowali i omówili członkowie pełnej zapału grupy turystycznej podróżującej po Europie o nazwie Siwy Dym. Wieczór stanowił nie lada atrakcję dla miłośników wojaży, którzy oprócz bałkańskich atrakcji takich jak: Istria, Jezioro Plitwickie oraz miasta Koper i Piran, zwiedzanych przez Siwy Dym na przełomie maja i czerwca tego roku, z entuzjazmem obejrzeli przezrocza ze Skandynawii oraz Hiszpanii. Kilkugodzinna sesja pozwoliła zebranym gościom poznać piękne zakątki naszego kontynentu jak i uzyskać wiele praktycznych porad dotyczących podróżowania po nich.


POLSKOJĘZYCZNA PUBLIKACJA BANK OF IRELAND
5 lipca 2007
Reprezentanci POSKu zostali zaproszeni przez Bank of Ireland na uroczystą inaugurację polskojęzycznej publikacji zatytułowanej „Poradnik dotyczący rozpoczynania własnego przedsięwzięcia”. Broszura ta ma ułatwić naszym Rodakom przejście przez formalne procedury związane z zakładaniem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej na Zielonej Wyspie.


POSK ŻEGNA KSIĘDZA ANDRZEJA PYKĘ
5 lipca 2007
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego polonijnego kapelana – księdza Andrzeja Pyki. Przed powstaniem polskiej parafii w Dublinie, to w Domu Polskim odbywały się msze, które zwykle celebrował ksiądz Andrzej.
Członkowie naszego Zarządu do końca odwiedzali chorego kapłana w szpitalu, a dziś towarzyszyli Mu w ostatniej podróży. Wszyscy będziemy pamiętać Jego pogodę ducha i miłość do Ojczyzny, którymi dzielił się z nami podczas swych kazań. Niech spoczywa w pokoju…


SYSTEM EDUKACJI W IRLANDII – SEMINARIUM W DOMU POLSKIM
23 czerwca 2007
Piąty, a zarazem ostatni wykład z wiosennej sesji programu POLISH YOUR KNOWLEDGE poprowadziła Catherine Hynes z Ministerstwa Edukacji i Nauki. W bardzo przejrzysty i szczegółowy sposób przedstawiła lokalny system edukacji, po czym odpowiedziała na liczne pytania słuchaczy. Następnie Małgorzata Fiedot-Davis przedstawiła profil działalności organizacji Léargas koordynującej wiele atrakcyjnych programów edukacyjnych realizowanych w ramach struktur unijnych. Wieczór zakończyliśmy długimi rozmowami przy gorących napojach i ciasteczkach…


SPOTKANIE KONSULTACYJNE W IMMIGRANT COUNCIL OF IRELAND
18 czerwca 2007
Reprezentant POSKu został poproszony do uczestnictwa w kolejnym spotkaniu mającym na celu określenie potrzeb imigrantów żyjących w Irlandii. Gospodarzem był Immigrant Council of Ireland, który na zlecenie władz miasta Dublina zbiera informacje dotyczące naszej sytuacji oraz poszukuje rozwiązań trapiących nas spraw.


GOŚĆ ZE WSPÓLNOTY POLSKIEJ W DOMU POLSKIM
16 czerwca 2007
Na dzisiejszym otwartym spotkaniu w Domu Polskim z wielką przyjemnością gościliśmy Panią Ewę Rakowską ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” – największej i najpoważniejszej polskiej organizacji zajmującej się sprawami Polonii i Polaków na świecie. Dzięki wspaniałomyślności Wspólnoty zdołaliśmy wyposażyć nasz Dom w komputer i stworzyć profesjonalny system biblioteczny. Panią Ewę przywitano gromkimi brawami wyrażającymi wdzięczność za wsparcie dla nas i… przywiezione prezenty – filmy polskie i flagę narodową.


ŚWIADCZENIA SOCJALNE W IRLANDII – SEMINARIUM W DOMU POLSKIM
9 czerwca 2007
W gorący sobotni wieczór spotkaliśmy się na czwartym już wykładzie zorganizowanym w ramach projektu POLISH YOUR KNOWLEDGE. Tematykę związaną ze świadczeniami socjalnymi w Irlandii skrupulatnie przedstawił Błażej Nowak w asyście Pauli Lally z Emigrant Advice, godnie zastępując zapowiadaną uprzednio Irenę Suchecką, która niespodziewanie musiała wyjechać do Polski. Przygotowała ona jednak obszerny materiał pisemny, w który wyposażyliśmy słuchaczy. Tradycyjnie po zakończeniu prelekcji goście zostali zaproszeni na kawę, herbatę i ciastka.


POSK PRZY OKRĄGŁYM STOLE IMMIGRANT COUNCIL OF IRELAND
6 czerwca 2007
Po raz kolejny reprezentant POSK-u został zaproszony jako ekspert do okrągłego stołu, tym razem organizowanego przez Immigrant Council of Ireland, organizacji będącej swoistym adwokatem imigrantów w Irlandii. Przedmiotem obrad były międzynarodowe praktyki w zakresie rozwiązywania kwestii imigracji. Zasiadając w poważnym gronie lokalnych władz i organizacji, ponownie nakreśliliśmy sytuację Polaków w Irlandii uświadamiając zebranym, z jakimi sprawami się borykamy. Nasze stanowisko spotkało się z dużym zrozumieniem uczestników spotkania i mamy nadzieję, że znajdzie oddźwięk w codziennym życiu Rodaków na Zielonej Wyspie.


ZAŁOŻENIE I PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ W IRLANDII – SEMINARIUM W DOMU POLSKIM
26 maja 2007
Trzeci wykład z wiosennej sesji programu POLISH YOUR KNOWLEDGE, dotyczący działalności gospodarczej w Irlandii, wygłosił Pan Jerzy Bartosik, I Radca z Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Dublinie. Więcej szczegółów na naszej stronie w kategorii SEMINARIA. Poruszana tematyka wzbudziła sporo emocji wśród licznie zgromadzonych potencjalnych polskich przedsiębiorców, którzy z dużym zainteresowaniem wysłuchali Radcy dzielącego się swą wiedzą i doświadczeniem nabytymi podczas wieloletniej praktyki w Irlandii. Radca odpowiedział również na wiele pytań dotyczących biznesu. Ponadto przekazaliśmy zainteresowanym praktyczne kontakty, m.in. do instytucji wspierającej początkujących przedsiębiorców – Terenure Enterprise Centre. Widownia nagrodziła prelegenta gromkimi brawami, po czym wszyscy udali się na poczęstunek kontynuując rozmowy na nie tylko „biznesowe” tematy.


MAJÓWKA W OGRODZIE DOMU POLSKIM
19 maja 2007
Naszym kilkuletnim już zwyczajem spotkaliśmy się w majowy wieczór w ogrodzie naszego Domu, gdzie przy smacznych pieczonych polskich kiełbaskach, zagryzanych rodzimym chlebem oraz zakrapianych piwem i winem spędziliśmy uroczy wieczór przy tzw. „nocnych Polaków rozmowach”. Gospodarze wieczoru, wieloletni członkowie POSK-u: Lech Lula, Zenon Pomykała i Jarosław Strych troskliwie zajmowali się gośćmi, którzy oprócz smakołyków, delektowali się polskimi szlagierami. Niejeden uczestnik wieczoru przetańczył przy nich wiele godzin, co w tak pięknych okolicznościach przyrody, jakie zapewniał nam nasz ogród, stanowiło wyjątkową przyjemność. Z uśmiechem będziemy wspominać ten wspaniały wieczór…


POSK PRZY OKRĄGŁYM STOLE EKSPERTÓW FIRMY GOODBODY
15 maja 2007
Tym razem reprezentant POSK-u został poproszony o uczestnictwo w forum działaczy imigracyjnych zorganizowanym przez Goodbody – prestiżową irlandzką firmę konsultingową. Celem spotkania było znalezienie optymalnych rozwiązań dla Citizens Information Board, zarządu organizacji specjalizującej się w udzielaniu informacji, porad oraz reprezentowaniu interesów obywateli irlandzkich jak i imigrantów, zapewniających skuteczne dotarcie do obcokrajowców żyjących obecnie w Irlandii oraz zaspokojenie ich potrzeb. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu bardzo aktywnemu uczestnictwu w spotkaniu oraz przekazaniu gospodarzom spotkania wielu cennych wskazówek, usługi Citizens Information zostaną dostosowane do potrzeb naszych Rodaków.


IRLANDZKIE ZWIĄZKI ZAWODOWE – SEMINARIUM W DOMU POLSKIM
12 maja 2007
Drugie seminarium realizowane w ramach projektu POLISH YOUR KNOWLEDGE, dotyczące irlandzkich związków zawodowych, zostało poprowadzone przez Barnabę Filipa Dordę z SIPTU. Wykładowca okazał się bardzo elokwentnym mówcą, który w ciekawy sposób przedstawił lokalną działalność tematykę związkową. Po wykładzie i odpowiedziach na pytania widowni, w części nieformalnej uczestnicy wieczoru poznali się nawzajem, zawierając wiele miejmy nadzieję długotrwałych i owocnych znajomości…


IRLANDZKIE PRAWO PRACY - SEMINARIUM W DOMU POLSKIM
28 kwietnia 2007
Drugie seminarium realizowane w ramach projektu POLISH YOUR KNOWLEDGE, dotyczące irlandzkich związków zawodowych, zostało poprowadzone przez Barnabę Filipa Dordę z SIPTU. Wykładowca okazał się bardzo elokwentnym mówcą, który w ciekawy sposób przedstawił lokalną działalność tematykę związkową. Po wykładzie i odpowiedziach na pytania widowni, w części nieformalnej uczestnicy wieczoru poznali się nawzajem, zawierając wiele miejmy nadzieję długotrwałych i owocnych znajomości…


UKRAINA ZNANA I NIEZNANA – WAKACJE NA KRYMIE POKAZ SLAJDÓW ANDRZEJA GAŁĄZKI
31 marca 2007
W ostatnią sobotę marca odbył się pokaz slajdów zorganizowany przez wieloletniego bywalca Domu Polskiego - Andrzeja Gałązkę. Przezrocza z wakacji prelegenta spotkały się z dużym zainteresowaniem widowni i wzbudziły wiele emocji. Po zakończeniu pokazu autor wieczoru został słusznie nagrodzony gromkimi brawami, po czym słuchacze wymienili swoje uwagi i poglądy przy kawie, herbacie i ciastkach.


SPOTKANIE INTEGRACYJNE W SIEDZIBIE SOCIETY OF SAINT VINCENT DE PAUL
29 marca 2007
POSK wraz z Poradnią Psychologiczną w Dublinie, polskim pracownikiem Emigrant Advice jak i innymi organizacjami zajmującymi się imigrantami został zaproszony do uczestnictwa w imprezie kulturalno-informacyjnej zorganizowanej przez organizację charytatywną Society of Saint Vincent de Paul. Celem spotkania było nawiązanie kontaktów z organizacjami wspierającymi imigrantów oraz prezentacja ich działalności. Gospodarze przygotowali różnorodne przekąski odzwierciedlające bogactwo kulturowe przebywających obecnie w Irlandii narodów. Z radością odnotowaliśmy fakt, iż znalazły się tam nawet pierogi i pyzy…


NIEDZIELNE PRZEDSZKOLE W DOMU POLSKIM
25 marca 2007
W związku z licznymi prośbami rodziców dzieci w wieku przedszkolnym o zorganizowanie zajęć dla ich pociech, zainaugurowaliśmy działalność Niedzielnego Przedszkola. Polskie dzieci mogą teraz nawiązywać wczesne przyjaźnie za swoimi rodakami - równolatkami, a ich rodzice regularnie wymieniać się doświadczeniami dotyczącymi życia na obczyźnie. Mamy nadzieje, że taka forma integracji polskich rodzin przyniesie im wiele radości i korzyści.


SPOTKANIE POLONII IRLANDZKIEJ Z DZIAŁACZAMI ORGANIZACJI CHARYTATYWNEJ SOCIETY OF SAINT VINCENT DE PAUL
7 marca 2007
POSK wraz z innymi organizacjami polonijnymi został zaproszony na spotkanie zorganizowane przez Society of Saint Vicent de Paul (SVP), chrześcijańską organizacją charytatywną, która skutecznie wspiera w Irlandii osoby uboższe bądź znajdujące się chwilowo w trudnej sytuacji. Spotkanie miało na celu poznanie potrzeb społeczności polskiej mieszkającej na Zielonej Wyspie, a szczególnie jej części znajdującej się w niekorzystnych warunkach oraz rozważenie jak SVP może pomóc naszym rodakom w Irlandii.


APOGEUM STALINIZMU W POLSCE WIDZIANE OCZYMA WARSZAWSKIEGO LICEALISTY – WIECZÓR AUTORSKI KRZYSZTOFA JANA WOJCIECHOWSKIEGO
24 lutego 2007
W ostatnią sobotę lutego zorganizowaliśmy wieczór literacki Krzysztofa Jana Wojciechowskiego, który zaprezentował swoją najnowszą książkę: ”Liceum im. Mikołaja Reja w Warszawie, 1950-1955 (apogeum stalinizmu) Widziane z Cafe Gruz” (wyd. 2006). Książka została oceniona w Polsce jako jedna z najwybitniejszych pozycji dotyczących tego okresu. Autor książki będący naukowcem o dużym doświadczeniu międzynarodowym, wieloletnim ekspertem FAO oraz innych prestiżowych organizacji, okazał się utalentowanym literatem i gawędziarzem.


SPOTKANIE Z PREZYDENTEM LECHEM KACZYŃSKIM
18 luty 2007
Reprezentanci POSK-u zostali zaproszeni do Ambasady RP w Dublinie na spotkanie z Prezydentem RP Panem Lechem Kaczyńskim i Jego Małżonką. W oficjalnym przemówieniu Prezydent wyraził zaniepokojenie zjawiskiem masowej emigracji Polaków, a zarazem wyraził nadzieję, że większość z nich powróci do Ojczyzny. Następnie para prezydencka odbyła wiele rozmów z zebranymi gośćmi i z zaciekawieniem słuchała relacji dotyczących życia polonijnego na Zielonej Wyspie.


POSK PRZY OKRĄGŁYM STOLE EKSPERTÓW
16 stycznia 2007
Reprezentant POSK-u został zaproszony do uczestnictwa w dwuletnim projekcie zorganizowanym przez uniwersytet UCD, gdzie występuje w imieniu polskiej społeczności w Irlandii jako ekspert przy okrągłym stole w towarzystwie międzynarodowego gremium składającego się z przedstawicieli organizacji i instytucji zajmujących się tematyką migracji w Irlandii. Poprzez uczestnictwo w tym przedsięwzięciu mamy nadzieję zwiększyć świadomość lokalnych władz i działaczy migracyjnych w zakresie spraw nas dotyczących oraz wpłynąć na praktyczne rozwiązania ułatwiające naszym Rodakom pobyt na Zielonej Wyspie.


WSPÓLNE KOLĘDOWANIE NA TRZECH KRÓLI
6 stycznia 2007
W pierwszą sobotę nowego, już 2007, roku o godzinie 17.00 w Domu Polskim zorganizowaliśmy mszę, po której podzieliliśmy się opłatkiem. Następnie wszyscy miłośnicy muzyki i świątecznej atmosfery wspólnie kolędowali przy akompaniamencie fortepianu. W ten szczególny sposób uczciliśmy Święto Trzech Króli i nadrobiliśmy przerwę w naszych spotkaniach.