Short Film Festival ODDALENIA 2016 - Filmy

Gala Finałowa
Sobota 18 czerwca , 2016 , godz. 19. 00
DOM POLSKI ,
20 Fitzwilliam Place, Dublin 2


Filmy
 1. Galli - The Lane © Santosh Ram (Indie) 
 2. Me, my self and I © Roksana Bursztynowicz (Irlandia/Polska) 
 3. Yellow Fieber © Konstantina Kotzamani (Grecja) 
 4. Tolerance © Kuesti Fraun (Germany) 
 5. The Unabridged - Bez skrótów © Nina Karniej, Filip Płucisz (Polska) 
 6. The Blind of the Cathedral © Nadine Asmar ( Liban) 
 7. Fortress Europe © Sotiris Palaskas (Grecja) 
 8. 3xlove © Olga Chajdas (Polska) 
 9. Sonder © Bernardo Martínez (Meksyk) 
 10. The Dark © K V R MAHENDRA (Indie) 
 11. Three in one - Trzy w jednym © Wojciech Turek (Polska) 
 12. Ana Chronicle - Ana Crónica © Luís Queiroga Ferraz (Portugal) 
Opisy:

1. Galli (Uliczka) mówi o ludziach i Życiu na Uliczce. Uliczka w czasach współczesnego małego miasteczka w Indii. Miasteczko jest niespokojne i chce zerwać okowy konwencji, chce się wyzwolić z moralnego i egzystencjalnego kryzysu i sztywnych socjo-kulturalnych struktur. Film stara się przedstawić zdarzenia mające miejsce w okresie siedmiu dni. Podobieństwa i różnice, paradoksy, przypadkowość i abstrakcyjność życia człowieka są skonfrontowane z uniwersalnymi tematami Narodzin, Zaufania, Samotności, Frustracji, Przyjaźni, Szczęścia i Śmierci.

2 Krótka historia młodej kobiety, która zdradza swojego męża i nie może sobie poradzić z wyrzutami sumienia oraz rozdwojeniem osobowości.
3. Athens były całe pokryte dziwnym żółtym kurzem. Na początku każdy myślał, że to była siarka, ale kilka godzin później nastąpił wybuch Yellow Fieber. Nikt nie spodziewał się tego, co miało się wydarzyć. Nikt nie był w stanie przewidzieć, że miasto miało stać się lasem palm.

Yellow Fieber to historia unicestwienia miasta.4. Chociaż tolerancja jest pojęciem elastycznym, ma jednak też swoje naturalne ograniczenia.


5. Świat na pograniczu fantastycznego marzenia i wielkiej samotności, niewinnej miłości i
śmiertelnego grzechu zjawia się przed oczami wyrwany z kart literatury. Mary i widma przeszłych, i przyszłych pokoleń przerażają swoją obecnością. Losy bohaterów dramatu i spektaklu splatają się w uniwersalną historię człowieka uwikłanego we własną biografię i dziejowość historyczną, a muzyka, śpiew i taniec stwarzają równoległą - archetypową rzeczywistość.

6. Nadine Asmar (1994) jest aspirującą młodą reżyserką z Libanu, niezależnym fotografem, producentką, wydawcą i blogierką filmową. Posiada tytuł licencjata sztuk audiowizualnych Uniwersytetu Libańskiego. „Ślepcy z Katedry” to jej film dyplomowy.

7. Film o Miłości i Strachu.8 “3xMIŁOŚĆ” to film - eksperyment. Jak człowiek reaguje na wiadomość o dziecku w różnych momentach życia? Jak staż naszego związku, jego ciężar, tajemnice wpływają na to jak rozmawiamy? To krótki film składający się z trzech scen, pozornie takich samych, w rzeczywistości różni je wszystko. Barbara Kurzaj i Leszek Lichota wcielili się w parę, na różnych etapach związku, która musi się zmierzyć z informacją o ciąży.9. Nakręciłem ten film w Dublinie podczas Festiwalu Artystów Ulicznych na Merrion Square. Zainteresowałem się tym, w jaki sposób można odkryć złożoność chwili. Chciałem przedstawić nostalgię, nasze ambicje, nasze stracone złudzenia jak i odrodzenie naszych odczuć. Życie jest pełne chwil wartych życia i ten film jest pochwałą pozytywnej nostalgii.10.  Historia dzieje się 45 lat temu na terenie zacofanej Telangany, południowej prowincji Indii. Yadagiri jest w swojej lepiance bawiąc się beztrosko z 6. letnią córeczką. Niespodziewanie do domu Yadagiri przyjeżdża policja i zabiera go. Choć robi się późno i jest już północ, córeczka czeka cały czas na ojca by kontynuować zabawę. A dlaczego Yadagiri nie powrócił do domu stanowi resztę historii.

11. Bohater filmu – Jan Rebizant – w sposób niezwykle prosty i autentyczny, w oparciu o niektóre elementy swojego życiorysu, ukazuje fundamentalne prawdy życia. Jego historia potwierdza, że w każdym miejscu i czasie człowiek może odnaleźć sens i radość życia – jeśli tylko tego pragnie.
12. Film ten jawi się jako dzieło niezmiernie osobiste, gdzie równocześnie widzimy współczesną portugalską rzeczywistość. Film nie umniejsza zdolności poznawczych widza, a wręcz przeciwnie, pozwala mu czytać pomiędzy wierszami. Widz ma prawo do interpretacji nie tylko tego co jest mu pokazane, ale i do refleksji nad tym, co jest ukryte.Late night screening / Nocny pokaz filmów

Friday June 24, 2016, start 9 p.m. / Piątek 24 czerwca , 2016 , godz. 21. 00
Venue : POLISH HAUSE/ DOM POLSKI , 20 Fitzwilliam Place, Dublin 2
 1. Even Droids Have Friends © Caroline Grace - Casidy, Sorcha Furlong ( Irlandia) 
 2. Kendra & Mario - Wedding Art © Bernardo Martínez (Meksyk) 
 3. Tanker © Aashutosh Bhosekar (Indie) 
 4. Stop © Tomek Rydzek (Irlandia / Polska) 
 5. The roles © BENSALEM Mohamed Bachir (Algieria) 
 6. Love At First Light © Caroline Grace – Casidy (Irlandia) 
 7. One last look © Robbie Walsh (Irlandia) 
 8. The Current © Eamonn Murphy (Irlandia)