Spotkanie z Piotrem Pustelnikiem

Piotr Pustelnik w Domu Polskim


Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny zaprasza na spotkanie z Piotrem Pustelnikiem – legendarnym himalaistą, zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum, prezesem Polskiego Związku Alpinizmu, autorem książki „Ja, Pustelnik. Autobiografia”.

Dlaczego doktor inżynierii chemicznej i pracownik naukowy poświecą swoje życie na chodzenie po górach? Odpowiedź jest prosta: najwyższe szczyty świata są jego przeznaczeniem. O wspinaczkach po himalajskich ośmiotysięcznikach będzie opowiadał Piotr Pustelnik na spotkaniu w Domu Polskim. Choć pierwszego swojego kursu skałkowego nie ukończył, wierzył, że najwyższe szczyty są jego przeznaczeniem. Pierwszy ośmiotysięcznik, Gaszerbrum II, zdobył w 1990 roku. Miał wtedy 39 lat. Kolejne dwadzieścia lat zajęło mu wejście na szczyty wszystkich czternastu ośmiotysięczników oraz zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Dokonał tego jako trzeci Polak - po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim. Dlaczego góry tak go pociągają? Co pchało Pustelnika na najwyższe szczyty świata? Tego wytłumaczyć się nie da. Można jedynie o tym opowiedzieć. Polski himalaista będzie opowiadał o swojej pasji do gór, o sukcesach, ale też i o ciemnych stronach wędrówek na szczyty świata. To pasja, która jest bardzo wymagająca. Pasja, dla której poświecą się wszystko, z życiem włącznie. Pasja, która testuje najpiękniejsze i najciemniejsze strony ludzkiej natury w ekstremalnych warunkach. Przypadek, (paniczny) strach i partnerstwo to trzy słowa, które według Piotra Pustelnika, podsumowują jego górską przygodę.

  • 15 Luty 2020
  • godzina: 18:00
  • bilety: Eventbrite
  • wydarzenie na FB
Piotr Pustelnik (ur. 1951) jest doktorem inżynierii chemicznej i pracownikiem naukowym Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Mieszka w Łodzi. Był wychowankiem, wieloletnim członkiem i przez kilka lat prezesem Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi oraz redaktorem naczelnym miesięcznika górskiego „n.p.m.”. W 2006 r. wraz z Piotrem Morawskim został finalistą Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” za Tryptyk Himalajski. W 2007 otrzymał nagrodę Explorera, przyznawaną podczas Explorers Festival. W marcu 2011 dostał nagrodę „Super Kolosa 2010” za zdobycie Korony Himalajów, jako trzeci Polak i dwudziesty himalaista na świecie. W maju 2016 roku został prezesem Polskiego Związku Alpinizmu. We wrześniu 2017 ukazała się autobiografia Piotra Pustelnika, której współautorem jest dziennikarz i fotograf Piotr Trybalski.