WITAJ MAJ, TRZECI MAJ!

Drodzy członkowie i miłośnicy POSK,
Szanowni Państwo,

Miesiąc maj przynosi dla nas, Polaków, kilka ważnych dat. Najważniejsza z nich to rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – przyjęta jako Święto Narodowe. W tym roku będzie to 229 rocznica, gdy w trakcie prac Sejmu Czteroletniego król Stanisław August Poniatowski proponuje ustawę, która zostaje przyjęta przez Sejm i staje się pierwszą tego rodzaju w Europie, a drugą na świecie , po konstytucji Stanów Zjednoczonych, nowoczesną, spisaną ustawą zasadniczą.

W czasie koronawirusa, kto ma siły, może śpiewać (zdalnie):

Witaj Majowa Jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie...

2 maja to Dzień Polonii i Polaków za granicą. Pod koniec XIX wieku emigranci w Brazylii przerobili Mazurek Dąbrowskiego i śpiewali „Jeszcze Polska nie zginęła, chociaż my za morzem” i kończyli „Amerykę rzucim i do Polski wrócim”, a sam refren tej pieśni „Marsz, marsz Polonia” przyczynił się do przyjęcia słowa „Polonia” na określenie Polaków mieszkających na stałe poza granicami kraju. Bądźmy szczególnie w tym dniu w duchowej łączności z Polakami w Polsce i naszymi Rodakami rozsianymi po całym świecie.

2 maja to też Dzień Flagi, który prowadzi do 4 maja, oficjalnej daty wejścia Polski do Unii Europejskiej. A to było już 16 lat temu.

Zarząd POSK życzy wszystkim członkom i sympatykom wytrwania w tym trudnym i niepewnym czasie epidemii, a równocześnie zachęca do czerpania nadziei i duchowej siły z chlubnych kart naszej historii.


WIWAT MAJ, PIĘKNY MAJ!

Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny.
Wiersz okolicznościowy napisany na okazję Święta Konstytucji 3 Maja w czasie epidemii przez członka POSK, Henryka Bąka.

Dniu radości, dniu wesela!
Jak szeroki polski kraj,
Niechaj okrzyk w niebo strzela:
Vivat! Vivat Trzeci Maj!

Naród z królem, król z narodem,
Odrodzenia ziścił się sen...
W upojeniu cudnym, młodym,
Niech nam dzień rozbłyska ten!

Trzeci Maja!... Wielki Boże!
Bratnie serca złączmy wraz!
Korona wirus nas zmoże?
Bóg nad nami! Polska w nas!

Więc go czcijmy, bo tak się godzi -
Wszyscy Polacy i cały kraj!
W górę serca, starzy, młodzi
Vivat! Vivat Trzeci Maj!

H. Bąk.