Wydarzenia POSKowe w 2006

BOŻONARODZENIOWA PRZERWA
Grudzień 2006 
W dwie ostatnie soboty grudnia tj. 23 i 30 grudnia Dom Polski był zamknięty.
W okresie świątecznym jego liczni bywalcy rozjechali się do swoich domów, aby spotkać się ze swoimi rodzinami i wspólnie spędzić ten szczególny czas.


JASEŁKA W WYKONANIU POLSKICH DZIECI
17 grudnia 2006
Dzieci ze szkoły języka polskiego działającej przy POSK-u przygotowały pod uważnym okiem swej nauczycielki Pani Małgorzaty przedstawienie jasełkowe. Widownia składająca się głównie z rodziców i rodzin dzieci nie kryła zachwytu nad popisami swych pociech na tle świetnie przygotowanej scenografii.


SEMINARIUM DOTYCZĄCE WYZWANIA IMIGRACJI DLA MNIEJSZYCH PAŃSTW EUROPY
7 – 8 grudnia 2006
Reprezentant POSK-u został zaproszony na seminarium zorganizowane przez uczelnię University College Dublin (UCD) oraz NORFACE, dotyczące wyzwań mniejszych krajów europejskich związanych z imigracją. Na poważnym międzynarodowym forum naukowców przedstawiliśmy obraz społeczności polskiej w Irlandii oraz naszą działalność. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem i wdzięcznością za uświadomienie sytuacji Polaków żyjących na obczyźnie.


WYSTAWA SZOPEK KRAKOWSKICH, RZEŹB W DREWNIE ORAZ OBRAZÓW NA SZKLE ANNY MALIK
24 listopada – 3 grudnia 2006
Z wielką radością zorganizowaliśmy w Domu Polskim wernisaż szopek krakowskich oraz obrazów na szkle malowanych i rzeźby w drewnie o tematyce bożonarodzeniowej wykonanych przez Annę Malik. Nasz Dom przemienił się na 10 dni w iście anielskie siedlisko. Wystawa cieszyła się ogromną popularnością. Wiele eksponatów sprzedano.


INAUGURACJA PUBLIKACJI „POLSCY MIGRANCI PRACUJĄCY W IRLANDII”
15 listopad 2006
POSK został zaproszony na interesującą prezentację pt. „Polscy Migranci pracujący w Irlandii” przygotowaną przez Katarzynę Kropiwiec, odwiedzającą uprzednio Dom Polski celem zdobycia materiałów. Na spotkaniu w ciekawym międzynarodowym gronie przedstawiono przyczyny emigracji Polaków oraz ich spostrzeżenia odnośnie życia w Irlandii. Z przyjemnością odnotowujemy pierwsze prezentowane na szerokim forum próby analizy naszego tutaj pobytu…


JESIENNA BIESIADA
14 października 2006
Przed nadchodzącymi chłodami postanowiliśmy po raz drugi w tym roku spotkać się na plenerowej imprezie. Nasz ogród ponownie wypełnił się smakowitymi zapachami pieczonego mięsa, a nasze uszy radowały dźwięki ojczystych piosenek.


WIZYTA DELEGACJI SEJMU I SENATU POLSKIEGO W DOMU POLSKIM
4 października 2006
Marszałek Sejmu Pan Marek Jurek wraz z liczną delegacją polskich polityków oraz nowym Ambasadorem RP w Irlandii Panem Tadeuszem Szumowskim złożyli krótką nieformalną wizytę w naszym Domu, gdzie wraz z reprezentantami POSK-u i Panem Cathalem Mc Cabe – dyrektorem Irlandzko-Polskiej Fundacji Kulturalnej, dyskutowali o kulturalnych kontaktach polsko-irlandzkich. Mamy nadzieję, że ta debata przyczyni się do zwiększenia promocji naszej kultury na Zielonej Wyspie.


WIZYTA POLSKICH MEDIÓW W DOMU POLSKIM
3 października 2006
Dziennikarze najpoważniejszych polskich mediów: telewizji TVP 1 „Wiadomości”, dziennika „Rzeczpospolita” oraz Polskiej Agencji Prasowej (PAP) złożyli nieformalną, acz niekrótką wizytę w Domu Polskim. Zostali oni ugoszczeni w ten sam sposób jak Polacy odwiedzający nasz Dom w soboty, tj. darmowym poczęstunkiem, gorącymi napojami i długą pogawędką dotyczącą życia Rodaków w Irlandii – jak to Polak z Polakiem tylko umie… Rezultatem powyższych debat był wierny rzeczywistości materiał przedstawiony w kilka dni później w „Wiadomościach” TVP 1.
Niniejszym dziękujemy za wysłuchanie i konsekwentne przekazanie naszych informacji Polakom mieszkającym w Ojczyźnie.


SPOTKANIE DELEGACJI SEJMU I SENATU POLSKIEGO Z POLAKAMI PRZEBYWAJĄCYMI W IRLANDII
2 października 2006
Przedstawiciele POSK-u wzięli udział w otwartym spotkaniu z reprezentantami Sejmu i Senatu polskiego, zorganizowanego przez ambasadę RP w Irlandii, jakie odbyło się w hotelu Park Inn, Dublin 7. Przedstawiliśmy nurtujące Polaków przebywających w Irlandii sprawy oraz próbowaliśmy znaleźć ich rozwiązanie. Mamy nadzieję, że to spotkanie przyniesie miarodajne efekty…


INAUGURACJA SKOMPUTERYZOWANEJ BIBLIOTEKI POLSKIEJ IM. PETRONELLI BROWN ORAZ WYKŁAD PANA JACKA KOZIKA
30 września 2006
Aby oficjalnie rozpocząć działalność zmodyfikowanej Biblioteki Polskiej im. Petronelli Brown, zaprosiliśmy do Domu Polskiego Pana Jacka Kozika - poetę, filozofa i miłośnika literatury, który przedstawił nam referat zatytułowany: „Człowiek jest człowiekiem dzięki pamięci, ludzkość - dzięki książce.”
Korzystając z okazji przywitaliśmy również oficjalnie nowego Ambasadora RP w Dublinie Pana Tadeusza Szumowskiego i Jego Małżonkę.
Wieczór zakończył się poczęstunkiem i rozmowami o charakterze kulturalnym.


SPOTKANIE Z NOWYM AMBASADOREM RP W IRLANDII PANEM TADEUSZEM SZUMOWSKIM ORAZ PRZEDSTAWICIELAMI POLSKICH WŁADZ
17 września 2006
W związku z objęciem przez Pana Tadeusza Szumowskiego funkcji Ambasadora RP w Irlandii oraz oficjalnym przekazaniem przez władze irlandzkie kościoła na rzecz Polaków, do Dublina przybyła reprezentacja polskich władz, w tym Pan Maciej Płażynski – wicemarszałek Sejmu oraz Pan Profesor Andrzej Stelmachowski – prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska.
W nowym przybytku duchowym pod wezwaniem Świętego Audoena, przy 14 High Street, Dublin 8, odbyła się uroczysta msza koncelebrowana przez Prymasa Polski, Kardynała Józefa Glempa i Arcybiskupa Dublina Diarmuida Martina.
Następnie spotkaliśmy się w Domu Polskim z nowym Ambasadorem i polskimi politykami, aby omówić trapiące nas sprawy i razem opracować ich rozwiązanie.
Chwilami burzliwe obrady uczestników spotkania zbliżyły nas ku sobie i mamy nadzieję, że wzmogą naszą solidarność i współpracę na obczyźnie…


POWAKACYJNE SPOTKANIA POLAKÓW W DOMU POLSKIM
Sierpień 2006
Większość z nas wróciła już z wakacji i przyszła na kolejne sobotnie spotkania z rodakami, aby podzielić się wrażeniami z wojaży. Nasz nowy system biblioteczny został entuzjastycznie przyjęty przez miłośników książek spragnionych polskiej lektury, którzy już 5 sierpnia złożyli pierwszą powakacyjną wizytę w Domu Polskim.


KOMPUTERYZACJA BIBLIOTEKI
Lipiec 2006
W lipcu 2006 Dom Polski był zamknięty. Z myślą o naszych bibliofilach, i nie tylko, przygotowaliśmy profesjonalnie zorganizowaną Bibliotekę Polską im. Petronelli Brown. Skomputeryzowanie systemu wypożyczania książek udoskonaliło dostęp i korzystanie z bogatego księgozbioru POSK-u.


POŻEGNANIE AMBASADORA RP W IRLANDII PANA WITOLDA SOBKÓW
25 czerwca 2006
W związku z kończącą się kadencją Pana Ambasadora Witolda Sobków, zorganizowaliśmy wraz z Towarzystwem Irlandzko-Polskim imprezę pożegnalną, na której podziękowaliśmy Panu Sobków za jego bardzo przychylny stosunek do pracy naszych organizacji i częste uczestnictwo w polonijnych imprezach. Spotkanie wzbogaciliśmy programem muzycznym, obfitującym w utwory Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki w wykonaniu polskiego tenora Jacka Wisłockiego przy akompaniamencie Davida Bremnera oraz irlandzkiej pianistki Therese Fahy. Uwieńczeniem imprezy był poczęstunek, którego główną atrakcję stanowił niebotycznych rozmiarów tort. Starczyło dla wszystkich gości…


PIKNIK POD GWIAZDAMI
10 czerwca 2006
Zgodnie z kilkuletnim już zwyczajem polskim w Dublinie, spotkaliśmy się na przedwakacyjnej imprezie w przytulnym ogrodzie Domu Polskiego. Oprócz dobrego jadła: wołowinki i kurczaczka z grilla zagryzanych chlebem i zakropionych nieco winem, odśpiewaliśmy niejeden biesiadny szlagier oraz przetańczyliśmy pod gwiazdami wiele polskich przebojów.Tańcom, hulankom i swawolom niemalże nie było końca…


UROCZYSTOŚCI ROCZNICOWE UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
6 maja 2006
Celem uczczenia 215-stej rocznicy tak znamienitego zdarzenia, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja, dokumentu daleko wybiegającego w przyszłość, promującego wolność i pionierskiego w Europie, spotkaliśmy się w Domu Polskim na tematycznym odczycie okraszonym programem artystycznym, występie wokalnym Ewy Marcinkowskiej przy akompaniamencie argentyńskiego pianisty Germana Lema.


OBCHODY PIERWSZEJ ROCZNICY ŚMIERCI PAPIEŻA JANA PAWŁA II ORAZ ODSŁONIĘCIE I POŚWIĘCENIE JEGO PORTRETU
1 kwietnia 2006
Aby wyrazić naszą wdzięczność i podziw dla dokonań Papieża Jana Pawła II na rzecz Ojczyzny i świata, w pierwszą rocznicę Jego śmierci postanowiliśmy upamiętnić tą postać w Domu Polskim i zamówiliśmy wykonanie portretu Papieża przez krakowskiego artystę Adama Kiełba. Nasz wieloletni kapelan - ksiądz Andrzej Pyka oraz duszpasterz Polaków w Irlandii Jarosław Maszkiewicz odprawili uroczystą mszę, podczas której obraz został poświęcony. Teraz wszyscy możemy go podziwiać w naszej siedzibie.
W czasie uroczystości wspominaliśmy życie i działalność Polskiego Papieża, niejednemu z nas zakręciła się w oku łza…


SPOTKANIE POLONII IRLANDZKIEJ Z PANIĄ PREZYDENT IRLANDII MARY McALEESE
22 marzec 2006
Reprezentanci POSK-u zostali oficjalnie zaproszeni na spotkanie z Panią Prezydent Irlandii Mary McAleese, które odbyło się w rezydencji Pana ambasadora Polski. W swym przemówieniu Pani Prezydent skierowała wiele ciepłych słów pod adresem Polaków zamieszkujących Zieloną Wyspę oraz wyraziła podziw dla dokonań naszego narodu. Pan Ambasador zrewanżował się pochwałami w stronę Irlandczyków.
Ukoronowaniem spotkania był poczęstunek godny polskiego stołu…


SOBOTNIE SPOTKANIA POLAKÓW W DOMU POLSKIM
Styczeń / luty 2006
Rozpoczął się kolejny rok, już 2006, a wraz z nim po krótkiej przerwie wznawiamy nasze co sobotnie spotkania w Domu Polskim.
Przy kawie, herbacie i ciastkach oraz polskiej telewizji dyskutujemy o naszym życiu w Irlandii, jak i wracamy myślami do ojczystych stron…
Wierne grono rodaków odwiedzających nasz Dom podsuwa coraz to nowe pomysły dotyczące urozmaicenia wspólnie spędzanego czasu. Mamy już nieformalne kółko podróżnicze, które w naszej siedzibie regularnie snuje plany wędrówek po Irlandii i okolicach, jak i koła brydżowe i szachowe, które może kiedyś zorganizują turnieje. Pojawiły się także pomysły stworzenia cyklicznych konkursów piosenek, które na koniec roku miałyby wyłonić zwycięzcę.
Ile z naszych noworocznych planów się ziści, zależy od nas samych. Jeśli pomysłodawcy wykażą się należytą inicjatywą, pomożemy im w ich realizacji.
Pewnym jest, że Zarząd POSK-u zmierza ku udoskonaleniu Domu Polskiego.
Naszymi priorytetowymi celami na rok 2006 są wprowadzenie nowoczesnego skomputeryzowanego systemu wypożyczania książek w naszej bibliotece liczącej tysiące polskich woluminów oraz rozpoczęcie prac nad adaptacją dodatkowej powierzchni w naszej siedzibie na cele społeczno-kulturalne.