Agnieszka Ciupek i Aleksander Mocek w recitalu muzyki romantycznej

sobota, 3 sierpnia 2013, godz. 19.00

AGNIESZKA CIUPEK i ALEKSANDER MOCEK to bardzo młodzi i bardzo utalentowani muzycy z Krakowa, związani z tamtejszą Akademią Muzyczną: AGNIESZKA CIUPEK jest śpiewaczką operową (sopran) a ALEK MOCEK jest pianistą, klawesynistą, muzykologiem.

W najbliższą sobotę Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny otwiera im swe podwoje na jedyny w swoim rodzaju koncert muzyki barokowej, romantycznej i XX wieku: recital fortepianowy w wykonaniu Alka i recital arii i pieśni w wykonaniu Agnieszki.

W programie utwory takich kompozytorów jak: Franciszek List, Fryderyk Chopin, W.A.Mozart, Vincenzo Bellini, Gabriel Fauré, Gian Carlo Menotti, Roger Quilter.
Po koncercie zapraszamy na lampkę wina do ogrodu; ogrodu z pietyzmem kultywowanego przez wolontariuszy – członków i sympatyków POSK.

Szczególnie serdecznie zapraszamy tych z Państwa, którzy zjechali do Irlandii / Dublina na czas letniej kanikuły i być może jeszcze w Domu Polskim nigdy nie byli.
Spędźmy sobotni wieczór przy doborowej muzyce, w miłym towarzystwie, w zabytkowym georgiańskim Domu, który już od ponad ćwierć wieku jest cząstką Polski na Szmaragdowej Wyspie. Do zobaczenia w sobotę 3 sierpnia!
Wstęp €5

S E R D E C Z N I E Z A P R A S Z A M Y !!!

AGNIESZKA CIUPEK, Sopran. Tegoroczna absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Moniki Swarowskiej -Walawskiej. Do tej pory współpracowała z takimi dyrygentami jak: Maciej Niesiołowski, Stanisław Chrzanowski, Bohdan Jarmołowicz, Piotr Sułkowski. Aktywnie uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez prof. Evę Blahovą, Teresę Żylis-Garę, Ryszarda Karczykowskiego, Marka Rzepkę, Bożenę Betley-Sieradzką, Rosemarie Landry, czy prof. Marcina Habelę. Ma na swoim koncie sceniczne wykonanie partii Rozyny w ,,Cyruliku sewilskim" Rossiniego, Fiordiligi w ,,Cosi fan tutte" Mozarta i partii sopranu w ,,Requiem d-moll" również Mozarta.

ALEKSANDER MOCEK, ur. 1990, ukończył rybnicką Państwową Szkołę Muzyczną im. Braci Szafranków w klasie prof. UŚ Marii Warchoł-Sobiesiak. Jest absolwentem studiów licencjackich Akademii Muzycznej w Krakowie w zakresie gry na fortepianie (klasa prof. Andrzeja Pikula) i klawesynie (klasa prof. Magdaleny Myczki) oraz teorii muzyki; obecnie w macierzystej uczelni kontynuuje studia pianistyczne i klawesynowe. Występuje na większości współczesnych i historycznych instrumentów klawiszowych oraz bierze udział w konferencjach naukowych jako referent. Swoją znajomość instrumentów i praktyk historycznych będzie pogłębiał w roku akademickim 2013/2014 w klasie prof. Roberta Hilla we Fryburgu Bryzgowijskim.

Zdobywał nagrody nie tylko na konkursach pianistycznych, takich jak VII Ogólnopolski Turniej Pianistyczny im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu, III Ogólnopolskie Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku czy XIX Międzynarodowy Konkurs Bachowski w Gorzowie Wielkopolskim, ale także w konkursach teoretycznomuzycznych, m.in. I Ogólnopolskim Konkursie Harmonicznym im. F. Wesołowskiego w Łodzi czy XXXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Artystycznej. Podczas konkursów wielokrotnie otrzymywał nagrody specjalne, m.in. za najlepsze wykonanie utworów Johanna Sebastiana Bacha oraz Karola Szymanowskiego.

Kilkakrotnie występował z Filharmonią Rybnicką pod dyr. Mirosława Jacka Błaszczyka oraz Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie. Jego wykonanie Koncertu op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego z Orkiestrą Akademii Muzycznej pod batutą Stanisława Krawczyńskiego zainaugurowało rok akademicki 2011/2012. Jako solista występował m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, dworku Iwaszkiewiczów w Stawisku (recital bachowski, 2011) i w dworku Chopinów w Żelazowej Woli (recital chopinowski, 2012).

Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez pianistów i klawesynistów, m.in, Eugena Indjica, Tamasa Ungara, Paula Badurę-Skodę, György’a Nádora, Manfreda Austa i Bruno Canino. Był stypendystą Ministra Kultury, Ministra Edukacji Narodowej, fundacji „Sapere Auso”, Marszałka Województwa Śląskiego, Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego (pięciokrotnie) oraz Rektora Akademii Muzycznej, a ponadto laureatem nagrody „Śląski Talent Roku 2009”. Od 2011 roku członek oraz student Collegium Invisibile.